1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Nevyhovuje vám kvalita a rychlost domácího připojení k internetu?
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Nevyhovuje vám kvalita a rychlost domácího připojení k internetu?

Možná i vy jste v poslední době nespokojeni s rychlostí připojení k internetu. Situace se ještě výrazněji projevila v průběhu posledních měsíců s prací z domova a distanční výukou, které požadavky na kvalitní internetové připojení ještě zvýšily.  S řešením přicházejí optické sítě.

S důrazem na rychlost

Nároky na rychlost internetu dlouhodobě stoupají a současné technologie se dostávají na hranici svých limitů. Vysokorychlostní internet využívající optické sítě posouvá možnosti využívání internetů o řadu stupňů výše. Vysoká kapacita připojení, rychlosti stahování dat mohou běžně v závislosti na použitých koncových zařízeních a zakoupených službách dosahovat klidně 1 gigabit za sekundu (Gbps) či později 10 Gbps. Pro srovnání: Při přehrávání filmu v kvalitě HD je potřeba rychlost stahování dat cca 5 megabitů za sekundu (Mbps), čili zhruba tisíckrát méně. Není tedy divu, že takové připojení bez problémů zvládá potřeby celé domácnosti, třeba několik souběžných videohovorů do práce i do školy, stahování velkých souborů, a ještě k tomu se může někdo šťastný dívat na oblíbený film… Takových rychlostí určitě nedosáhnete na klasickém připojení pomocí někdejší telefonní linky (DSL…) apod.

Optických rozvodů v domech rychle přibývá

V současné době velcí i někteří menší operátoři internetového připojení budují ve vytipovaných lokalitách optické přípojky v bytových domech. Vše probíhá na základě souhlasu SVJ nebo BD.

Tyto instalace jsou zpravidla bezplatné a vlastník domu ani jeho obyvatelé nejsou pro budoucnost vázáni žádným povinným odběrem služby. Po spuštění služeb v domě se už každý obyvatel sám rozhodne, zda a o co přesně má zájem.

V domě budou rozvody optických vláken sloužit desítky let

Jak jednou necháte bytovým dům vybavit optickým rozvodem až do bytů (např. v lištách, vhodnými stoupačkami, málo invazivní technologií neviditelných vláken, případně zasekáním do zdí a dalšími variantami), samotná optická vlákna vydrží desítky let. Ani novější technologie, které v budoucnu jistě přijdou, nebudou hned po pár letech vyžadovat jejich výměnu – případný pokrok se uskuteční jen výměnou koncových zařízení a povýšením služeb. Odpadá tak potřeba častých fyzických zásahů do prostředí domů.

Rozvody optických vláken mohou využívat i další technologie

Když už bude dům kapacitně připojen, nabízí se využití dostatečného kapacitní připojení i pro v budoucnu očekávané nové přístupy k celkové domovní vybavenosti – koncepty chytrých domácností a chytrých domů, kamerové systémy, inteligentní výtahy, dálkové odečty energií komodit, bezpečnostní služby a mnoho dalšího.

[Autor: Martin Macháček]

inzerce

Další podobné články

Poradíme s rekonstrukcí ploché střechy

Velká část bytových domů v České republice má plochou střechu. Jejich průměrné stáří však přesahuje padesát let. Je důležité vědět v jakém stavu se střecha nachází. Pokud je poškozená nebo skrz ni například zatéká do domu, je na čase rekonstrukce. Základem je...

číst více

Vinylová podlaha do bytu nabídne řadu předností

Stojíte před důležitým rozhodnutím, jakou podlahovou krytinu vybrat tak, aby sloužila dlouhé roky, ladila s interiérem a zároveň měla spoustu praktických vlastností? Pak věřte, že univerzální rada neexistuje. Velmi záleží na tom, do jaké místnosti podlahovou krytinu...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...