Vyberte stránku
  1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Nevyhovuje vám kvalita a rychlost domácího připojení k internetu?
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Nevyhovuje vám kvalita a rychlost domácího připojení k internetu?

Možná i vy jste v poslední době nespokojeni s rychlostí připojení k internetu. Situace se ještě výrazněji projevila v průběhu posledních měsíců s prací z domova a distanční výukou, které požadavky na kvalitní internetové připojení ještě zvýšily.  S řešením přicházejí optické sítě.

S důrazem na rychlost

Nároky na rychlost internetu dlouhodobě stoupají a současné technologie se dostávají na hranici svých limitů. Vysokorychlostní internet využívající optické sítě posouvá možnosti využívání internetů o řadu stupňů výše. Vysoká kapacita připojení, rychlosti stahování dat mohou běžně v závislosti na použitých koncových zařízeních a zakoupených službách dosahovat klidně 1 gigabit za sekundu (Gbps) či později 10 Gbps. Pro srovnání: Při přehrávání filmu v kvalitě HD je potřeba rychlost stahování dat cca 5 megabitů za sekundu (Mbps), čili zhruba tisíckrát méně. Není tedy divu, že takové připojení bez problémů zvládá potřeby celé domácnosti, třeba několik souběžných videohovorů do práce i do školy, stahování velkých souborů, a ještě k tomu se může někdo šťastný dívat na oblíbený film… Takových rychlostí určitě nedosáhnete na klasickém připojení pomocí někdejší telefonní linky (DSL…) apod.

Optických rozvodů v domech rychle přibývá

V současné době velcí i někteří menší operátoři internetového připojení budují ve vytipovaných lokalitách optické přípojky v bytových domech. Vše probíhá na základě souhlasu SVJ nebo BD.

Tyto instalace jsou zpravidla bezplatné a vlastník domu ani jeho obyvatelé nejsou pro budoucnost vázáni žádným povinným odběrem služby. Po spuštění služeb v domě se už každý obyvatel sám rozhodne, zda a o co přesně má zájem.

V domě budou rozvody optických vláken sloužit desítky let

Jak jednou necháte bytovým dům vybavit optickým rozvodem až do bytů (např. v lištách, vhodnými stoupačkami, málo invazivní technologií neviditelných vláken, případně zasekáním do zdí a dalšími variantami), samotná optická vlákna vydrží desítky let. Ani novější technologie, které v budoucnu jistě přijdou, nebudou hned po pár letech vyžadovat jejich výměnu – případný pokrok se uskuteční jen výměnou koncových zařízení a povýšením služeb. Odpadá tak potřeba častých fyzických zásahů do prostředí domů.

Rozvody optických vláken mohou využívat i další technologie

Když už bude dům kapacitně připojen, nabízí se využití dostatečného kapacitní připojení i pro v budoucnu očekávané nové přístupy k celkové domovní vybavenosti – koncepty chytrých domácností a chytrých domů, kamerové systémy, inteligentní výtahy, dálkové odečty energií komodit, bezpečnostní služby a mnoho dalšího.

[Autor: Martin Macháček]

Další podobné články

Webináře AkademieBD na jaře 2021

Webináře AkademieBD na jaře 2021

V březnu startuje Akademie pro bytové domy další řadu bezplatných webinářů s tématy, které vás zajímají. Moderátoři budou opět zpovídat odborníky z různých oborů a vy se tak máte možnost dovědět například kdy má smysl kontaktovat právní kancelář a jak právní zastupování funguje, jak správně pronajímat společné prostory, jaká práva máte ve vztahu k nájemníkům kteří bydlí v bytech vašich spoluvlastníků a mnoho dalších zajímavých informací.

číst více
Krátký den a dlouhá noc. Poradíme, jak správně svítit

Krátký den a dlouhá noc. Poradíme, jak správně svítit

Zimní měsíce prodlužují dobu, po kterou musíme doma svítit. Naše chyby nejenom ohrožují domácí rozpočty, ale i naše zdraví. Podle odborníků přitom stačí věnovat pozornost několika drobnostem, aby se světlo v domácnostech nestalo zdrojem nepohody a vysokých...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...