1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Nové povinnosti v měření a rozúčtování energií
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Nové povinnosti v měření a rozúčtování energií

K novým povinnostem v měření a rozúčtování energií zasedla pracovní skupina odborníků. 23. března 2021 se virtuálně sešli předsedové, ředitelé, techničtí vedoucí, energetici a ekonomové bytových družstev nad evropskou směrnicí o energetické účinnosti (Energy efficiency directive 2012/27/EU – označované též zkratkou EED). Akce se konala za účasti hostů ze společnosti ista Česká republika, dnes největšího rozúčtovatele energií v České republice. Cílem workshopu bylo hledání nejefektivnějších cest k naplnění nových povinností ze zmíněné evropské směrnice, byť se na promítnutí pravidel do českého právního řádu teprve čeká. Již dnes je ale jisté, že ze směrnice vzejde povinnost pro bytové korporace (SVJ/BD) informovat o spotřebách energií 12x častěji, tedy každý měsíc.

Výstupem pracovní skupiny je shoda na nutnosti úzké spolupráce mezi bytovým domem, jeho správcem a rozúčtovatelem při zavádění opatření k naplnění nových povinností. Rychlý průzkum mezi účastníky také ukázal, že povědomí o nových povinnostech mezi těmi, na které určitě dopadne – tedy společenství vlastníků jednotek a bytová družstva, je mimořádně nízké a často i zkreslené. Na změny se totiž připravuje pouze velmi malá část bytových domů. Většina dosud vnímá nové povinnosti za výmysl evropské byrokracie. V jejich naplňování nevidí větší smysl a neumí si představit zásadnější přechod ke skutečnému řízení spotřeb energií a médií (energetickému managementu budov) s cílem zefektivnit jejich provoz, v konečném důsledku ve prospěch peněženky uživatelů bytů.

SBD Praha již delší dobu hlasitě deklaruje potřebu přípravy na chystané změny a podniká v tom aktivní kroky. Nové podmínky budou vyžadovat ale také jiný přístup samotných členů statutárních orgánů, a to například při výběru dodavatelů, kterým tuto oblast svěří. Nemalé změny musí nastat ale také na straně správce a rozúčtovatele. Proto již několik měsíců pracuje usilovně tým SBD Praha a společnosti BeiT na zásadní transformaci našich služeb za účelem digitalizace a zefektivnění většiny procesů souvisejících se správou bytových domů. Výsledkem bude mimo jiné automatizované zpracování dat o spotřebách energií, nejen s cílem naplnění směrnice EED, ale především s cílem řízení a optimalizace jejich spotřeb bytovým domem a jeho uživateli.

Už od letošního roku proto SBD Praha začne integrovat rozúčtovací služby pro své klienty a nejenom tím jim přinášet výrazně vyšší komfort služeb. Vidím, že tyto plány už mají své první příznivce z řad předsedů a členů spravovaných domů, a pevně věřím, že se tento okruh bude rychle zvyšovat. A jestli něco mohu doporučit už nyní, pak jsou to konzultace před nesprávným rozhodnutím o výběru technologie měření energií či médií. Správný výběr a nastavení systému, které Vám naši pracovníci doporučí, výrazně ušetří Váš čas a nervy při zpracování potřebných výstupů a značné náklady po zavedení evropské směrnice!

[Autor: Mgr. Martin Kroh]

inzerce

Další podobné články

Poradíme s rekonstrukcí ploché střechy

Velká část bytových domů v České republice má plochou střechu. Jejich průměrné stáří však přesahuje padesát let. Je důležité vědět v jakém stavu se střecha nachází. Pokud je poškozená nebo skrz ni například zatéká do domu, je na čase rekonstrukce. Základem je...

číst více

Vinylová podlaha do bytu nabídne řadu předností

Stojíte před důležitým rozhodnutím, jakou podlahovou krytinu vybrat tak, aby sloužila dlouhé roky, ladila s interiérem a zároveň měla spoustu praktických vlastností? Pak věřte, že univerzální rada neexistuje. Velmi záleží na tom, do jaké místnosti podlahovou krytinu...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...