1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Odhalte úniky tepla. Teploty pod nulou jsou ideální pro termovizní měření
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Odhalte úniky tepla. Teploty pod nulou jsou ideální pro termovizní měření

V období s teplotami pod nulou je správný čas pro termovizní měření. Díky němu odhalíte místa, kudy vám z bytu uniká teplo. Základní snímky si s půjčenou termokamerou můžete pořídit sami.

Nechat si zpracovat termovizní snímky vašeho domu je důležité

Termovizní (infračervené) snímkování fasády budovy odhalí místa, kudy z ní uniká teplo. Může se jednat o místa s nedostatečnou tepelnou izolací, o tzv. tepelné mosty, špatně osazená nebo netěsnící okna, poruchy v konstrukci budovy a další problémy. U domu před rekonstrukcí tak rychle získáte přehled o kritických místech. U domů po rekonstrukci vám termovizní měření ukáže, zda bylo vše provedeno tak, aby váš dům efektivně hospodařil s energiemi a vy jste neplatili za vytápění zbytečně vysoké částky. V obou případech pak termovizní měření jasně odhalí i naše časté zlozvyky, kdy teplotu v interiéru korigujeme průběžně otevřenou ventilací.

Kdy je možné termovizní měření provádět?

Podmínkou pro termovizní snímkování je rozdíl vnitřní a vnější teploty minimálně 10 °C, proto je možné je provádět pouze ve vhodné období v zimních měsících. Aby nemohly být výsledky termovizního měření zkresleny například sluncem, ohřívajícím jižní fasádu domu, provádí se měření v brzkých ranních hodinách.

Termovizní měření využijete i uvnitř domu

Často podceňovaným místem úniků tepla jsou například ležaté rozvody teplé vody. Proto se vyplatí si nechat prověřit tepelné ztráty i uvnitř domu. Věděli jste, že díky nedostatečné tepelné izolaci ležatých rozvodů můžete přicházet až 5 % nákladů na vytápění a ohřev vody, které ovšem zaplatíte stejně tak, jako byste je využili pro vytápění vašeho bytu?

Je vám v bytě chladno?

Termovize vám pomůže odhalit problémová místa i přímo u vás v bytě. Typickými místy, na která je dobré se zaměřit, je osazení oken. Díky termovizi snadno zjistíte, zda vám tudy neuniká teplo, které platíte.

Princip termovizního měření, spočívající v zaznamenávání rozdílných teplot, vás ale také upozorní na místa se zvýšenou vlhkostí, kde by mohla hrozit plíseň. Odhalí i nefunkční části podlahového vytápění a podobně.

[Autor: Martin Macháček]

inzerce

Další podobné články

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...