1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Po zimě nezapomeňte na údržbu plastových oken a dveří
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Po zimě nezapomeňte na údržbu plastových oken a dveří

Plastová okna i dveře dobře izolují proti zimě i hluku, mají dlouhou životnost a nároky na jejich údržbu bývají minimální. Přesto odborníci radí, aby se jim alespoň jednou ročně dostalo zvýšené péče. A právě jarní měsíce jsou po zimě vhodnou dobrou na základní servis plastových oken.

Také mytí oken vyžaduje správný postup

Na základní údržbu okenních i dveřních profilů stačí umývání pomocí měkkého hadru a vlažné vody. Mytí provádíme minimálně dvakrát ročně anebo pokaždé, kdy se na povrchu profilu objeví výraznější nečistota, která by ve spojení s dešťovou vodou mohla vytvořit usazeninu. Na nečistoty, s nimiž si voda neporadí, můžete použít speciální čisticí prostředky na PVC profily nebo saponáty s neutrálním pH bez vůně a barviv. Okno vždy na závěr dostatečně opláchněte čistou vodou, aby na profilu nezůstaly zbytky čisticích prostředků. „Na čištění rozhodně nedoporučuji používat abrazivní čistidla ani zdrsňující houby, hadry nebo kartáče. Rovněž doporučuji se vyvarovat používání rozpouštědel či ředidel, která by mohla plast narušit,“ radí Milan Klepsa, hlavní zástupce společnosti VEKA pro ČR a SR.

Jak se starat o těsnění oken

Plastová okna jsou osazena těsněním s velmi dlouhou životností, které chrání před průvanem, vodou a dalšími vlivy počasí. Přestože těsnění bývá velmi odolné, je každoročně nutné ho zkontrolovat. Při kontrole umyjte těsnění v drážkách vodou, která obsahuje jemný čisticí prostředek. Abyste se vyhnuli škodám způsobených vlhkostí, raději rovněž zkontrolujte připojovací spáry mezi osazovacím rámem a zdivem. Pokud je výplň ve spáře popraskaná nebo se někde uvolňuje, ihned se obraťte na vaši instalační firmu. „Pro odvádění vody, která muže vniknout do drážek rámu, má okno odvodňovací drážky. Ty u otevřeného okna najdete na vnitřní straně rámu, kde zkontrolujte, zda nejsou ucpány nečistotou,“ říká Milan Klepsa.

Jakou péči vyžaduje okenní kování?

Odborná montáž zajistí správné seřízení kování, ovšem kvůli nadměrné zátěži či pohybu zdiva je nutné kování občas seřídit. Zkusit to můžete i sami, ale spíš doporučujeme tento úkol svěřit odborníkům. Bezchybně nastavená křídla zajišťují optimální těsnost a izolaci proti hluku. I když se to může zdát jako jednoduchá záležitost, je lepší ponechat toto seřízení na odbornících. V praxi se totiž setkáváme velice často s nesprávným seřízením, o které se pokusil zákazník sám, což vede nejenom k horším poskytovaným tepelněizolačním vlastnostem, ale mnohdy zkracuje i životnost okna či dveří.

Rovněž doporučujeme na jaře kování promazat tukem či olejem bez kyseliny a pryskyřice a dotáhnout upevňovací šrouby. Vaše okna se vám za tuto minimální péči odvděčí snadným otevíráním a bezchybnou funkčností po celá desetiletí! „Není totiž výjimkou, že při pravidelné péči a servisu mají okna či dveře z plastových profilů třídy A životnost i 50 let,“ uzavírá Milan Klepsa.

[Autor: Martin Macháček]

inzerce

Další podobné články

Poradíme s rekonstrukcí ploché střechy

Velká část bytových domů v České republice má plochou střechu. Jejich průměrné stáří však přesahuje padesát let. Je důležité vědět v jakém stavu se střecha nachází. Pokud je poškozená nebo skrz ni například zatéká do domu, je na čase rekonstrukce. Základem je...

číst více

Vinylová podlaha do bytu nabídne řadu předností

Stojíte před důležitým rozhodnutím, jakou podlahovou krytinu vybrat tak, aby sloužila dlouhé roky, ladila s interiérem a zároveň měla spoustu praktických vlastností? Pak věřte, že univerzální rada neexistuje. Velmi záleží na tom, do jaké místnosti podlahovou krytinu...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...