1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Poradíme s rekonstrukcí ploché střechy
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Poradíme s rekonstrukcí ploché střechy

Velká část bytových domů v České republice má plochou střechu. Jejich průměrné stáří však přesahuje padesát let. Je důležité vědět v jakém stavu se střecha nachází. Pokud je poškozená nebo skrz ni například zatéká do domu, je na čase rekonstrukce.

Základem je profesionální posouzení

Před renovací střechy je ideální vždy zkonzultovat další postup s odborníkem. „Jedině ten dokáže posoudit všechny důležité parametry, například vzduchotěsnost střešního pláště, tepelnou stabilitu podkrovních místností či energetickou náročnost budovy,“ upozorňuje Tomáš Truxa ze společnosti Isover, která se zaměřuje na tepelné izolace.

Prověřit je také nutné také šíření vlhkosti a kondenzaci vodní páry v konstrukci, ochranu proti hluku a v neposlední řadě protipožární ochranu a další bezpečnostní náležitosti.

Častým problémem je zatékání a přehřívání interiérů

Střechy bytových domů obvykle poutají pozornost těch, kteří bydlí v nejvyšším patře. Obyvatelé v nejvyšších patrech se často potýkají se zatékáním nebo přehříváním bytů. Úkolem rekonstrukce je problémy střechy odstranit a současně zajistit kvalitní ochranou konstrukcí budovy.

Nezapomeňte na kvalitní tepelnou izolaci

Hlavní roli by měla hrát tepelná izolace, která se u střechy na rozdíl od obvodu domu občas opomíjí. „Izolaci musíme vybírat tak, aby střecha po její aplikaci unesla požadovanou zátěž. Existují speciální minerální izolační desky určené přímo pro ploché střechy, které dosahují vysoké pevnosti tlaku a zároveň snesou vysoké bodové zatížení. Takové desky doslova unesou i slona, takže tvoří pro pochozí střechu ideální tepelně-izolační souvrství,“ vysvětluje Tomáš Truxa.  

Izolační desky se obvykle aplikují v jedné horní vrstvě a na ně se následně nanáší hydroizolace.

Hydroizolace z asfaltové lepenky i měkčeného PVC mají své nevýhody

Historicky nejčastěji používaný řešením hydroizolace plochých střech byla asfaltová lepenka a různé její varianty. Později nastoupily technologie fólií z měkčeného PVC spojovaného horkým vzduchem. „Obě tyto technologie však mají určité nedostatky. Vyžadují například k realizaci specializované profesionální nářadí,“ říká Pavlína Sobotíková, odbornice na hydroizolaci ze společnosti Weber. Kvůli vnějším vlivům, jako je UV záření a oxidace materiálů, navíc časem dochází k jejich křehnutí a ztrátě elasticity. Tyto materiály navíc ztrácí své vlastnosti i kvůli sublimaci použitých změkčovadel. „Problémem jsou samotné lepené spoje, které jsou při realizaci velmi náročné na technologickou kázeň. Obtížné bývá také řešení různých detailů, jako jsou například prostupy, komínky či třeba ukotvení reklamních poutačů. V těchto detailech často dochází k různým defektům,“ dodává Pavlína Sobotíková. Průmětná doba trvanlivosti hydroizolačních materiálů se podle ní pohybuje v rozmezí od 25 do 35 let. Pak je třeba nechat střechu zkontrolovat odborníkem.

Moderním řešením hydroizolace jsou polyuretanové membrány

V současné době nabývají na popularitě modernější způsoby řešení hydroizolací. Jedním z nich jsou například polyuretanové membrány nanášené zastudena ve formě vrstvených nátěrů. Pro jejich aplikaci není nutné pořizovat žádné speciální nástroje, vystačíme si s obyčejným válečkem.

„Protože se navíc jedná o stoprocentně bezešvou technologii, je zde nulové riziko netěsnosti ve spojích. Polyuretanová membrána je také trvale elastickým materiálem, který neobsahuje změkčovadla a je odolný vůči UV záření,“ vysvětluje odbornice z Weberu. Mezi další výhody této technologie podle ní patří snadné řešení střešních detailů.

[Autor: čko]

inzerce

Další podobné články

Vinylová podlaha do bytu nabídne řadu předností

Stojíte před důležitým rozhodnutím, jakou podlahovou krytinu vybrat tak, aby sloužila dlouhé roky, ladila s interiérem a zároveň měla spoustu praktických vlastností? Pak věřte, že univerzální rada neexistuje. Velmi záleží na tom, do jaké místnosti podlahovou krytinu...

číst více

Zálohy na elektřinu není radno podceňovat

S koncem loňského roku přestal platit vládní cenový strop pro ceny elektřiny a plynu. Zároveň s tím začala platit vyhláška Energetického regulačního úřadu, která znatelně zvýšila poplatky za distribuci elektřiny. Jak se tyto skutečnosti promítají do našich celkových...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...