1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Praha dala zelenou dostupnému družstevnímu bydlení
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Praha dala zelenou dostupnému družstevnímu bydlení

Není žádným tajemstvím, že se Praha dlouhodobě potýká s nedostatkem bytů. Pokud už je možné jej získat, mnoho zájemců není schopno vyhovět současným podmínkám pro získání hypotéky na financování koupě bytu. Pomoci zlepšit přístup k bydlení nejen v metropoli přichází nová družstevní výstavba za přispění měst.

Družstevní výstavbu podporují města i obce

Družstevní výstavba již úspěšně probíhá v některých městech, ke kterým se připojuje i Praha. Spolupráce je nastavená tak, že město poskytne bytovým družstvům pozemky, kterou jsou už podle JUDr. Hany Kordové Marvanové, radní pražského magistrátu vytipované, a spolu s nimi takzvané právo stavby. Teprve po umoření nákladů za výstavbu budou mít družstevníci možnost odkoupit od města i samotné pozemky, jejichž cenu určí znalecké posudky.

Podle schválených podmínek se město zároveň může stát členem družstva a v každém projektu mít dispoziční právo k jedné třetině bytů, které může podnajímat například právě lidem z důležitých profesí pro město.

Kolik za družstevní byt zaplatíte?

Díky nižším nákladům za městské pozemky, ale i stavebních prací, družstva dokážou byty postavit byty až o třetinu levnější oproti cenám na trhu. „Zástupci velkých bytových družstev již dříve avizovali, že pokud město projekt podpoří, budou schopní stavět byty za 65 až 75 tisíc za metr čtvereční, v hlavním městě přitom převyšuje aktuální cena bytu hranici 100 tisíc. Navíc tu desítky tisíc bytů chybí,“ říká Martin Kroh, předseda České společnosti pro rozvoj bydlení, Družstevního marketingového sdružení České republiky a Stavebního bytového družstva Praha, největšího správce družstevních developerských projektů v Praze.

Zajímavý je i model financování. Družstevníci zaplatí v zásadě pouze 25 % ceny bytu a po převzetí bytu splácí nákladové nájemné, tedy jen tolik, kolik skutečně stojí výstavba, správa a provoz jejich družstevního bytu. Právě díky podpoře metropole nemusí platit na začátku za pozemek – ten poskytne město.

Jak se dostat k bytu?

Pro zájemce o družstevní bydlení také vznikl web DoDružstva.cz, kde se mohou registrovat a specifikovat své preference a lokalitu, kde by chtěli bydlet. Na to mohou následně reagovat budoucí organizátoři, bytová družstva i obce. „Platforma bude fungovat i opačně. Nabídky projektů na ni mohou zveřejňovat i organizátoři projektů. Lidé si tak mohou vybírat i z již připravených možností,“ vysvětluje princip právník Mgr. Jan Eisenreich.

Proběhlo diskusní fórum

Online diskusní fórum na téma nová družstevní bytová výstavba ve spolupráci s obcemi se uskutečnilo ve čtvrtek 24. června 2021 od 9 do 12 hodin. O nových koncepcích, výstavbě a dostupnosti bydlení hovořili Klára Dostálová, ministryně pro místní rozvoj, Hana Pejpalová, ředitelka Státního fondu pro rozvoj bydlení, Jiří Nouza, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví a zástupci měst a obcí, finančních domů i stavebních bytových družstev. Další informace najdete na stránce www.csrb.cz/bydleni.

[Autor: Martin Macháček]

inzerce

Další podobné články

Ceny starších bytů jdou dále nahoru

O cenovém trendu u straších bytů nemůže být pochyb. Meziročně zaznamenala zkoumaná města růst od 4 procent v Českých Budějovicích do 13 procent v Ostravě. Jedinou výjimku tvořilo Ústí nad Labem, kde byl na trhu meziročně ještě poslední prostor pro cenovou korekci...

číst více

Kdy nemusíte zdanit příjem z prodeje nemovitosti?

Při splnění zákonných podmínek nepodléhá příjem z prodeje nemovitosti zdanění, v opačném případě však ano. Rozhoduje délka trvalého pobytu v dané nemovitosti, forma a termín nabytí nemvitosti a některé další faktory. Kdy nemusíte zaplatit daň z příjmu z prodeje...

číst více

Reklamace vyúčtování elektřiny nebo plynu

Jaro je zpravidla obdobím vyúčtování spotřebovaných energií. V případě špatného nastavení záloh, či neočekávané změně ve spotřebě, vás však může čekat neplánovaný výsoký výdaj. Někdy jde však o sporné situace, kdy se spotřebitel domnívá, že mu byla naúčtována příliš...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...