1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Praha dala zelenou dostupnému družstevnímu bydlení
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Praha dala zelenou dostupnému družstevnímu bydlení

Není žádným tajemstvím, že se Praha dlouhodobě potýká s nedostatkem bytů. Pokud už je možné jej získat, mnoho zájemců není schopno vyhovět současným podmínkám pro získání hypotéky na financování koupě bytu. Pomoci zlepšit přístup k bydlení nejen v metropoli přichází nová družstevní výstavba za přispění měst.

Družstevní výstavbu podporují města i obce

Družstevní výstavba již úspěšně probíhá v některých městech, ke kterým se připojuje i Praha. Spolupráce je nastavená tak, že město poskytne bytovým družstvům pozemky, kterou jsou už podle JUDr. Hany Kordové Marvanové, radní pražského magistrátu vytipované, a spolu s nimi takzvané právo stavby. Teprve po umoření nákladů za výstavbu budou mít družstevníci možnost odkoupit od města i samotné pozemky, jejichž cenu určí znalecké posudky.

Podle schválených podmínek se město zároveň může stát členem družstva a v každém projektu mít dispoziční právo k jedné třetině bytů, které může podnajímat například právě lidem z důležitých profesí pro město.

Kolik za družstevní byt zaplatíte?

Díky nižším nákladům za městské pozemky, ale i stavebních prací, družstva dokážou byty postavit byty až o třetinu levnější oproti cenám na trhu. „Zástupci velkých bytových družstev již dříve avizovali, že pokud město projekt podpoří, budou schopní stavět byty za 65 až 75 tisíc za metr čtvereční, v hlavním městě přitom převyšuje aktuální cena bytu hranici 100 tisíc. Navíc tu desítky tisíc bytů chybí,“ říká Martin Kroh, předseda České společnosti pro rozvoj bydlení, Družstevního marketingového sdružení České republiky a Stavebního bytového družstva Praha, největšího správce družstevních developerských projektů v Praze.

Zajímavý je i model financování. Družstevníci zaplatí v zásadě pouze 25 % ceny bytu a po převzetí bytu splácí nákladové nájemné, tedy jen tolik, kolik skutečně stojí výstavba, správa a provoz jejich družstevního bytu. Právě díky podpoře metropole nemusí platit na začátku za pozemek – ten poskytne město.

Jak se dostat k bytu?

Pro zájemce o družstevní bydlení také vznikl web DoDružstva.cz, kde se mohou registrovat a specifikovat své preference a lokalitu, kde by chtěli bydlet. Na to mohou následně reagovat budoucí organizátoři, bytová družstva i obce. „Platforma bude fungovat i opačně. Nabídky projektů na ni mohou zveřejňovat i organizátoři projektů. Lidé si tak mohou vybírat i z již připravených možností,“ vysvětluje princip právník Mgr. Jan Eisenreich.

Proběhlo diskusní fórum

Online diskusní fórum na téma nová družstevní bytová výstavba ve spolupráci s obcemi se uskutečnilo ve čtvrtek 24. června 2021 od 9 do 12 hodin. O nových koncepcích, výstavbě a dostupnosti bydlení hovořili Klára Dostálová, ministryně pro místní rozvoj, Hana Pejpalová, ředitelka Státního fondu pro rozvoj bydlení, Jiří Nouza, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví a zástupci měst a obcí, finančních domů i stavebních bytových družstev. Další informace najdete na stránce www.csrb.cz/bydleni.

[Autor: Martin Macháček]

inzerce

Další podobné články

Nenechte si drobným hmyzem doma otravovat život

Mouchy, komáři, vosy, ale také mravenci nebo moli. Léto je dobou, kdy je hmyzu ve venkovním okolí velké množství. Nepříjemní společníci dokážou otrávit volné chvilky. Jejich intenzivní výskyt v interiéru navíc podporuje časté letní větrání a rozsvícená...

číst více

Vedro v bytě očima lékaře. Na co bychom měli dát pozor?

S chladem se umíme vyrovnat docela dobře – více se oblečeme, nebo si přitopíme. S horkem bojujeme všemi dostupnými zbraněmi. Pozor ale! I když máte pocit, že jste vedro v bytě alespoň trochu potlačili, pro váš organismus to vůbec nemusí být dobré řešení. Jak to vidí...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...