1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Praktické tipy pro topnou sezónu 2023
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Praktické tipy pro topnou sezónu 2023

Počasí nám zatím přeje a podle předpovědí se ještě dočkáme pár slunečných dnů. Co nevidět ale začne topná sezóna. Jak na ni nahlíží zákon? A jak se na ni připravit?

Jak je to s vytápěním?

Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května. Obecně tak lze říct, že v České republice trvá třičtvrtě roku. Je však vyhláškou dále upravena a řídí se pravidlem, že k zahájení dodávek tepla začne ve chvíli, kdy venkovní teplota klesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C. Nejedná se o průměrnou teplotu v celé ČR, ale o teplotu v dané lokalitě. Zároveň se nesmí v následující den očekávat oteplení. Pokud tedy bylo dva dny po sobě 10 °C a další den se předpokládá 20 °C, topení se nezapne.  

Požadavky na úsporu energií

Zatímco před dvěma lety nikdo nemyslel na to, jak topit úsporně, loňský rok kvůli vysokým cenám za energie přinesl vyšší požadavky na úsporné vytápění. Ty se týkají každého z nás, ať už vytápíme centrálně nebo jiným způsobem. „Zaznamenali jsme obrovský nárůst poptávky po fotovoltaikách či tepelných čerpadlech. Lidé stále hledají úspornější alternativy a snaží se být energeticky více soběstační,“ říká Jakub Tobiáš ze společnosti LAMA energy.

I když však vytápíte centrálně, je dobré dodržovat několik pravidel, které pomohou účty za vytápění držet pod kontrolou. „Nevyplatí se například radiátory vypínat, když odcházíte z bytu. Následné vytopení místnosti je totiž daleko náročnější, než když necháte radiátor zapnutý po celou dobu na nižší stupeň. Zároveň není vhodné větrat pomocí otevřených oken tzv. na ventilaci. Vzduch tím stejně nevyměníte a jen vám utíká teplo. Daleko lepší je větrat nárazově, otevřít všechny okna na pět minut a udělat průvan. Tím se vymění vzduch a teplota v místnosti klesne jen na krátkou dobu,“ dodává Tobiáš.

Optimální teplota termostatu

Přetápění je častým nešvarem českých domácností. Vhodné je proto mít termostat, který umožňuje regulaci teploty v jednotlivých místnostech. „Obecně lze říct, že nejvyšší teplota by měla být v koupelně, maximálně do 23°C. V obývacím pokoji poté držte teplotu kolem 20-21 °C a v ložnici stačí 16-18°C. Nezapomínejte také zohlednit čas během dne. Pokud jste v práci, nastavte teplotu o pár stupňů níže. Před vaším návratem domů je dobré vrátit teplotu na původní hodnotu. Díky tomu zdi neprochladnou, ale zároveň nebudete byt přetápět,“ uzavírá Jakub Tobiáš za LAMA energy.  

[Autor: /čko/]

inzerce

Další podobné články

Ceny starších bytů jdou dále nahoru

O cenovém trendu u straších bytů nemůže být pochyb. Meziročně zaznamenala zkoumaná města růst od 4 procent v Českých Budějovicích do 13 procent v Ostravě. Jedinou výjimku tvořilo Ústí nad Labem, kde byl na trhu meziročně ještě poslední prostor pro cenovou korekci...

číst více

Kdy nemusíte zdanit příjem z prodeje nemovitosti?

Při splnění zákonných podmínek nepodléhá příjem z prodeje nemovitosti zdanění, v opačném případě však ano. Rozhoduje délka trvalého pobytu v dané nemovitosti, forma a termín nabytí nemvitosti a některé další faktory. Kdy nemusíte zaplatit daň z příjmu z prodeje...

číst více

Reklamace vyúčtování elektřiny nebo plynu

Jaro je zpravidla obdobím vyúčtování spotřebovaných energií. V případě špatného nastavení záloh, či neočekávané změně ve spotřebě, vás však může čekat neplánovaný výsoký výdaj. Někdy jde však o sporné situace, kdy se spotřebitel domnívá, že mu byla naúčtována příliš...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...