Počasí nám zatím přeje a podle předpovědí se ještě dočkáme pár slunečných dnů. Co nevidět ale začne topná sezóna. Jak na ni nahlíží zákon? A jak se na ni připravit?
Jak je to s vytápěním?
Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května. Obecně tak lze říct, že v České republice trvá třičtvrtě roku. Je však vyhláškou dále upravena a řídí se pravidlem, že k zahájení dodávek tepla začne ve chvíli, kdy venkovní teplota klesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C. Nejedná se o průměrnou teplotu v celé ČR, ale o teplotu v dané lokalitě. Zároveň se nesmí v následující den očekávat oteplení. Pokud tedy bylo dva dny po sobě 10 °C a další den se předpokládá 20 °C, topení se nezapne.
Požadavky na úsporu energií
Zatímco před dvěma lety nikdo nemyslel na to, jak topit úsporně, loňský rok kvůli vysokým cenám za energie přinesl vyšší požadavky na úsporné vytápění. Ty se týkají každého z nás, ať už vytápíme centrálně nebo jiným způsobem. „Zaznamenali jsme obrovský nárůst poptávky po fotovoltaikách či tepelných čerpadlech. Lidé stále hledají úspornější alternativy a snaží se být energeticky více soběstační,“ říká Jakub Tobiáš ze společnosti LAMA energy.
I když však vytápíte centrálně, je dobré dodržovat několik pravidel, které pomohou účty za vytápění držet pod kontrolou. „Nevyplatí se například radiátory vypínat, když odcházíte z bytu. Následné vytopení místnosti je totiž daleko náročnější, než když necháte radiátor zapnutý po celou dobu na nižší stupeň. Zároveň není vhodné větrat pomocí otevřených oken tzv. na ventilaci. Vzduch tím stejně nevyměníte a jen vám utíká teplo. Daleko lepší je větrat nárazově, otevřít všechny okna na pět minut a udělat průvan. Tím se vymění vzduch a teplota v místnosti klesne jen na krátkou dobu,“ dodává Tobiáš.
Optimální teplota termostatu
Přetápění je častým nešvarem českých domácností. Vhodné je proto mít termostat, který umožňuje regulaci teploty v jednotlivých místnostech. „Obecně lze říct, že nejvyšší teplota by měla být v koupelně, maximálně do 23°C. V obývacím pokoji poté držte teplotu kolem 20-21 °C a v ložnici stačí 16-18°C. Nezapomínejte také zohlednit čas během dne. Pokud jste v práci, nastavte teplotu o pár stupňů níže. Před vaším návratem domů je dobré vrátit teplotu na původní hodnotu. Díky tomu zdi neprochladnou, ale zároveň nebudete byt přetápět,“ uzavírá Jakub Tobiáš za LAMA energy.