1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Praktické tipy: Usnadněte si modernizaci výtahu
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Praktické tipy: Usnadněte si modernizaci výtahu

Obáváte se komplikací spojených s modernizací výtahu natolik, že ji stále odkládáte, i když je stávající zařízení na hranici životnosti, přibývá nutných oprav a náklady s nimi spojené rostou? Poradíme vám, jak si cestu k modernímu výtahu zjednodušit a zpříjemnit.

Modernizace či výměna výtahu zpravidla výrazně zvýší nejen bezpečnost uživatelů, ale i jejich pohodlí. I při zachování stávajících rozměrů výtahové šachty nabídne například více prostoru v kabině, což ocení nejen rodiny s kočárkem. Výsledkem modernizace i výměny bývají také nižší náklady na provoz, dané nejen úsporou za řadu drobných oprav nutných u dosluhujících výtahů, ale třeba i nižší spotřebou energie. Proto se z dlouhodobého hlediska vyplatí překonat dočasné nepohodlí, které s sebou odstávka výtahu při modernizaci přináší.

Kdy se pustit do modernizace či výměny?

Stejně jako u jiných zařízení se i u výtahů vyplatí rozpoznat stav, kdy je modernizace vhodná a zároveň výhodná. Projevy signalizující, že drobná oprava nestačí, bývají poměrně jasné. Patří k nim opakovaně nepojízdný výtah, stále častější nutnost oprav nebo vyšší náklady na odstraňování rizik zjištěných při inspekční prohlídce. Známky výrazného provozního opotřebení se mohou projevit i vyšší hlučností.

Vhodným řešením pak bývá částečná modernizace nebo kompletní výměna výtahu, a to v závislosti na stavu konkrétního zařízení. S jeho posouzením vám může poradit zástupce servisní firmy nebo nezávislý konzultant, například soudní znalec. Odborník vám pomůže definovat i priority, funkce a parametry výtahu, které jsou důležitým kritériem při výběru zařízení i dodavatele.

„Zjednodušeně řečeno lze říci, že se při částečné modernizaci nemění základní parametry výtahu. Nezasahuje-li se do nosných konstrukcí budovy, není ani zapotřebí stavební povolení. Práce v domě pak trvají dva a více týdnů podle rozsahu. U kompletní výměny je zapotřebí stavební povolení a práce si vyžádají zhruba čtyři a více týdnů, “ upřesňuje Ing. Martin Starý, který je ve společnosti Schindler CZ, a.s., obchodním manažerem pro modernizace.

Co nepodcenit při výběru?

Zadání výběrového řízení musí být shodné pro všechny oslovené firmy a v průběhu výběrového řízení již neměnné. Požadujte detailní rozpis prací a materiálu, jen tak je možné udržet finanční a časový rámec akce.

Při hodnocení je třeba posoudit výhodnost nabídky jako celku. Nejnižší nabízená cena nemusí být nejlepší volbou. Ověřte si, co je v ní zahrnuté, a dbejte na to, aby podmínky z vybrané nabídky byly bez dalších výjimek zanesené do smlouvy.

„Vyžádejte si kvalifikační předpoklady dodavatele a kopie pojistných smluv, které pokryjí případné škody jím způsobené. Jasně specifikujte také požadované záruční i platební podmínky a termín realizace. Nepodceňujte ani záruční a pozáruční servis výtahů. Budoucí dodavatel by měl mít širokou servisní síť a také nonstop dispečink, aby byl schopný rychle reagovat. Rozhodující je i dostupnost náhradních dílů a stabilita firmy, protože životnost výtahu překračuje dvacet let,“ doplňuje Ing. Jiří Hoffman, portfolio manažer ze společnosti Schindler CZ, která má s modernizacemi výtahů v bytových domech bohaté zkušenosti.

Na co nezapomenout při administrativě a realizaci?

Při dostavbě výtahu, kompletní výměně a také při rozsáhlé modernizaci je nutné získat stavební povolení. Jeho vyřízení může trvat i více než 90 dní. Je tomu tak hlavně proto, že před samotným podáním žádosti o stavební povolení je nutné získat stanoviska všech dotčených orgánů, přičemž je třeba počítat se součtem lhůt na vyjádření jednotlivých orgánů. Stavební řízení končí až kolaudací.

„Vyřízení formálních náležitostí bývá pro zákazníky velkou zátěží. Proto by jim profesionální firma měla nabídnout tzv. řešení na klíč, tedy včetně vyřízení potřebných povolení. U naší společnosti je to samozřejmostí,“ říká za Schindler CZ Martin Starý.

Při samotné realizaci je nutné počítat s jistou mírou omezení komfortu. V žádném případě však nesmí být ohrožena bezpečnost obyvatel domu ani pracovníků. Součástí eliminace bezpečnostních rizik by ze strany dodavatele měla vždy být pravidelná kontrola, dodržování pravidel BOZP, instalace celoplošných zábran otvorů původních šachetních dveří, zabezpečení veškerého materiálu proti pádu, ponechání volných únikových cest, spolupráce s certifikovanými a pravidelně školenými zaměstnanci a dodavateli a v neposlední řadě také pravidelný úklid.

K celkově lepší atmosféře pak přispívá průběžná komunikace dodavatele se zástupcem družstva, který informace dále předává obyvatelům. Dodavatel by vás měl pravidelně informovat o harmonogramu prací, současném stavu a plánovaném postupu montáže.

Jak si usnadnit modernizaci i správu zařízení?

Modernizaci významně zefektivní nejnovější technologie. Například výtahy z nové modulární platformy Schindler jsou díky nim mimořádně flexibilní. Dokážou optimálně využít možnosti stávající šachty a vzhledem k úspoře prostoru pro technické vybavení poskytují více pohodlí cestujícím. Do detailu si můžete vyladit také jejich design, takže se stanou přirozenou a atraktivní součástí vašeho domu.

Výtahy jsou zároveň připraveny využít nejnovějších možností spojených s digitalizací. Ty přinášejí zákazníkům celou řadu výhod. Patří k nim takzvaná prediktivní údržba , díky níž lze potenciální technické problémy řešit ještě dříve, než ovlivní chod zařízení. Tím se značně minimalizuje počet neplánovaných odstávek, tedy situací, kdy je výtah náhle mimo provoz. Výtahy jsou prostřednictvím vzdáleného monitoringu pod neustálým dohledem odborníků, což umožňuje například rychlejší a efektivnější správu zařízení. K její optimalizaci ve prospěch zákazníka přispívá i nové Technické operační centrum, které Schindler CZ otevřel ve své pražské centrále. Výsledkem služeb založených na digitalizaci bývá i úspora nákladů, protože také v případě výtahů platí, že je prevence levnější než řešení již vzniklých problémů.

Hledáte spolehlivého partnera pro servis a modernizaci výtahů?

Společnost Schindler CZ je největší tuzemskou servisní firmou v oboru. Zákazníkům přináší jak zkušenosti plynoucí z více než 140leté tradice značky, tak nejmodernější technologie. V terénu má více než 150 servisních techniků, a tak může zajistit rychlý dojezd. Samozřejmostí je nonstop dispečink s proškolenými operátory, kteří jsou připraveni kdykoliv reagovat na požadavky zákazníků. Při modernizaci vás provede celým procesem, připraví řešení na klíč a pomůže s vyřízením velké části administrativy. Zvažujete-li modernizaci nebo výměnu výtahu a potřebujete více informací, navštivte sekci Modernizace na www.schindler-cz.cz. Na těchto stránkách najdete i kontakty na pobočku ve vaší oblasti, kde si můžete sjednat nezávaznou konzultaci.

[Autor: Linda Mauerová]

inzerce

Další podobné články

Poradíme s rekonstrukcí ploché střechy

Velká část bytových domů v České republice má plochou střechu. Jejich průměrné stáří však přesahuje padesát let. Je důležité vědět v jakém stavu se střecha nachází. Pokud je poškozená nebo skrz ni například zatéká do domu, je na čase rekonstrukce. Základem je...

číst více

Vinylová podlaha do bytu nabídne řadu předností

Stojíte před důležitým rozhodnutím, jakou podlahovou krytinu vybrat tak, aby sloužila dlouhé roky, ladila s interiérem a zároveň měla spoustu praktických vlastností? Pak věřte, že univerzální rada neexistuje. Velmi záleží na tom, do jaké místnosti podlahovou krytinu...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...