1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Při zpoždění vyúčtování za loňské služby hrozí pronajímateli zaplatit nájemci pokutu
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Při zpoždění vyúčtování za loňské služby hrozí pronajímateli zaplatit nájemci pokutu

Do konce dubna měli nájemci obdržet vyúčtování záloh za služby. Podle zákona jej totiž musí dostat do čtyř měsíců po skončení zúčtovacího období, které je v drtivé většině případů shodné s kalendářním rokem. Pokud má pronajímatel zpoždění nebo je vyúčtování s chybami, má nájemce dle zákona nárok na pokutu ve výši 50 Kč za každý den prodlení – pokud není sjednaná nižší částka.

Ve kterých případech by pokuta pro pronajímatele přicházela v úvahu?

„Ve vztahu pronajímatele a nájemce není obvyklé, že by právě pronajímatel měl nájemci platit pokutu. Opožděné nebo chybné vyúčtování záloh na služby je ale přesně tento případ. Výše pokuty se přitom v případě sporu o správnost vyúčtování může vyšplhat přibližně až na 18 000 Kč za rok,“ říká advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad. „Zároveň je ale třeba zdůraznit, že vše je vyvážené na obě strany. Stejná výše pokuty platí i v případě, kdy některou ze svých povinností poruší nájemce – například neoznámí změnu počtu osob, které nemovitost obývají.“

Jaké jsou termíny?

Pokuta pro pronajímatele platí například i v případě, kdy pronajímatel neumožní nájemci nahlédnout do podkladů k vyúčtování nebo pokud včas a řádně nevypořádá námitky nájemce. Na podání námitek k vyúčtování má nájemce přitom 30 dní od obdržení vyúčtování nebo od doložení nájemcem vyžádaných podkladů. Včas uplatněné námitky pak musí pronajímatel vyřídit rovněž ve lhůtě 30 dnů, a to od jejich předložení nájemcem.

Na koho jsou napsané energie? Řešením je zvýšení záloh

„Nájemce navíc může s vyúčtováním čekat i jedno velké negativní překvapení. Ceny energií v porovnání s předchozí topnou sezonou dramaticky vzrostly. Velká část majitelů nemovitostí na pronájem má ale energie napsané přímo na sebe a svým nájemcům nezměnila výši záloh. Ti tak nemusí ani tušit, že nárůst nákladů se týká i jich a vůbec tak nemusí mít dostatek prostředků na doplatky. Ty přitom mohou i v menším bytě snadno dosáhnout desítek tisíc korun, což může zkomplikovat situaci nejen nájemců, ale následně i pronajímatelů,“ uzavírá advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad.

[Autor: čko]

inzerce

Další podobné články

Nenechte si drobným hmyzem doma otravovat život

Mouchy, komáři, vosy, ale také mravenci nebo moli. Léto je dobou, kdy je hmyzu ve venkovním okolí velké množství. Nepříjemní společníci dokážou otrávit volné chvilky. Jejich intenzivní výskyt v interiéru navíc podporuje časté letní větrání a rozsvícená...

číst více

Vedro v bytě očima lékaře. Na co bychom měli dát pozor?

S chladem se umíme vyrovnat docela dobře – více se oblečeme, nebo si přitopíme. S horkem bojujeme všemi dostupnými zbraněmi. Pozor ale! I když máte pocit, že jste vedro v bytě alespoň trochu potlačili, pro váš organismus to vůbec nemusí být dobré řešení. Jak to vidí...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...