1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Pro naše zdraví i maximální efekt. Jak správně používat klimatizaci nebo větrák?
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Pro naše zdraví i maximální efekt. Jak správně používat klimatizaci nebo větrák?

Vedro v bytě je nepříjemné. Stále častěji se proto můžeme v bytech setkat pevnými nebo mobilními klimatizacemi. Levnější variantou jsou větráky. Všechny možnosti mají jedno společné: Jak je správně v bytě využít tak, aby nám maximálně pomohly a na druhou stranu minimálně škodily?

Pozor na prochladnutí

Nejčastějším prohřeškem u nastavení klimatizace bývá příliš nízká teplota. Cítíme se možná příjemněji, ale náš organismus může reagovat. Dlouhodobý pobyt v chladných klimatizovaných prostorách působí nepříznivě na horní cesty dýchací. Základním doporučením je nenastavovat rozdíl větší než 5 °C, maximálně 7 °C ve srovnání s venkovní teplotou.

Opakované přechody z chladné místnosti do tepla mohou zatěžovat i oběhový systém. Nejen pobyt, ale i odchod z klimatizovaného prostoru může být pro organismus zátěží. Proto než se člověk vydá z klimatizovaného prostoru do horkých ulic, měl by chvíli počkat v místě bez klimatizace, například na chodbě, a napít se vlažné minerálky.

Neseďte v průvanu

Klimatizaci nastavte tak, abyste neseděli přímo v proudu přiváděného vzduchu. Na tento problém je dobré myslet už při umisťování výduchů klimatizace (pokud nejde o klimatizaci mobilní). Podle lékařky výsledkem může být bolest hlavy a zatuhnutí s následnou bolestí svalů, které jsou průvanu vystaveny, nejčastěji krční a šíjové, blokace příslušné části páteře i bolesti kloubů. Řešením je nezůstávat v přímém průvanu, buď proud vzduchu přesměrovat, nebo se sami přesunout z jeho přímého dosahu.

Suchý vzduch škodí našim očím

Pokud není klimatizační jednotka vybavena zvlhčováním vzduchu, což bývá součástí jen u centrálních klimatizací, dochází k snižování vlhkosti vzduchu vysrážením ve výparníku. Pak je rizikem příliš suchý vzduch v místnosti, který vysušuje sliznice, může způsobit dráždění očí i dýchacích cest Pokud klimatizace dlouhodobě žene vzduch přímo na člověka, dochází rovněž k vysoušení pokožky a k pálení či slzení očí. Potíže mohou mít i lidé, kteří používají místo brýlí kontaktní čočky.

V tomto případě je dobré se zamyslet na pořízením zvlhčovače vzduchu. Důležité je důkladně dodržovat pitný režim a tím hydratovat celé naše tělo (v četně právě očí a kůže). Řešením pro naše oči jsou i speciální zvlhčovací přípravky.

Levnější varianta – větrák

Větráky zajišťují proudění vzduchu v místnosti, a tím pocit příjemnějšího vzduchu a ochlazení v době horka. Princip, na kterém působí je současně jejich rizikem. Pocení v horku je jedním z termoregulačních mechanismů našeho těla. Aby pocení plnilo tuto funkci, musí se pot z kůže odpařit, tím se kůži odebere teplo. Proudění vzduchu kolem povrchu kůže zrychluje odpařování potu a tím i ochlazování. Ale s prouděním vzduchu se to nesmí přehnat, jinak se efekt podobá tomu, který je popsán u klimatizace. Přílišný průvan způsobí lokální ochlazení, bolest svalů, případně nachlazení. Riziko je menší, protože proudící vzduch má teplotu místnosti, takže ochlazení je méně účinné. Pokud teplota vzduchu stoupne na teplotu kůže, je použití větráku z hlediska ochlazení neúčinné.

[Autor: /čko/]

inzerce

Další podobné články

Poradíme s rekonstrukcí ploché střechy

Velká část bytových domů v České republice má plochou střechu. Jejich průměrné stáří však přesahuje padesát let. Je důležité vědět v jakém stavu se střecha nachází. Pokud je poškozená nebo skrz ni například zatéká do domu, je na čase rekonstrukce. Základem je...

číst více

Vinylová podlaha do bytu nabídne řadu předností

Stojíte před důležitým rozhodnutím, jakou podlahovou krytinu vybrat tak, aby sloužila dlouhé roky, ladila s interiérem a zároveň měla spoustu praktických vlastností? Pak věřte, že univerzální rada neexistuje. Velmi záleží na tom, do jaké místnosti podlahovou krytinu...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...