1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Proč ani dnes neodkládat rekonstrukci domu?
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Proč ani dnes neodkládat rekonstrukci domu?

Vlivem mimořádných opatření proti koronaviru mnohá družstva a SVJ omezují svou činnost na nezbytné úkony pro zajištění provozu domu. Odkládat přípravy rekonstrukce by po skončení mimořádných opatření mohlo přinést některé komplikace. Proč je výhodné i nyní v přípravách pokračovat?

Mezi přípravou a realizací uplyne řada měsíců. Využijte čas ve svůj prospěch

Po návratu k normálu lze očekávat, že díky zvýšenému zájmu se zejména u kvalitních a žádaných firem můžete dostat do pořadníku a budete muset pro rekonstrukci hledat ,pozdější termín. Reálné problémy lze očekávat i při samotné realizaci. Podle informací se řada firem, které využívaly především zahraniční dělníky, mohou potýkat s jejich výrazně omezenou dostupností.

Schválení rekonstrukce je možné i bez konání shromáždění

Odkládání odhlasování rekonstrukce nebo souvisejících aktivit není ani v současné době opodstatněné. Stejně tak dobře jako převolit výbor nebo schválit účetní závěrku, je možné hlasováním mimo shromáždění odsouhlasit i nezbytné kroky pro přípravu rekonstrukce. Výhodné je, aby si nechal výbor pro některá rozhodnutí odhlasovat mandát a mohl v přípravách rekonstrukce průběžně pokračovat bez nutnosti opětovného odsouhlasování členskou základnou.

Zajímejte se o možnost čerpání dotace Nová zelená úsporám. Ušetříte dvakrát

Snížení nákladů rekonstrukce a budoucí úspory ve spotřebě energií nabízí vlastníkům bytových domů v Praze dotační program Nová zelená úsporám. Program MŽP a SFŽP ČR je zaměřený na energeticky úsporné renovace, stavby domů a zdroje energie. Dotaci lze čerpat též na související odborné posudky a zajištění technického dozoru. Díky dotaci tak ušetříte na nákladech za rekonstrukci a současně v budoucnu na nižších výdajích za energie.

Proto je vhodná doba v současnosti nakombinovat úvěr s dotací a neodkládat rekonstrukci na pozdější dobu. Prostředky z dotace lze po dohodě s bankou využít jako mimořádnou splátku úvěru.

Domy potřebují i řadu oprav mimo oblast úspor energií. Využít můžete program Panel 2013+

Na revitalizaci bytových domů, tedy nejen na modernizaci energetickou, je určen program Panel 2013+. O úvěr mohou žádat vlastníci všech bytových domů, nejen panelových, a to po celé republice včetně Prahy. Kromě vnějšího i vnitřního zateplení lze tímto úvěrem hradit například také odstranění poruch základů domů, opravy lodžií nebo balkonů, dostavbu nebo modernizaci výtahu, opravy zdravotně-technických instalací a plynu včetně výměny měřičů spotřeby a další, včetně nákladů na projektové práce.

„Program Panel 2013+ má v současné době velmi výhodnou úrokovou sazbu – 0,5 % p.a. po celou dobu splácení a splatnost může být až 30 let. A jak je u nás zvykem, s úvěrem nejsou spojeny žádné poplatky. Financovat lze až 90 % způsobilých výdajů na revitalizaci. Podrobné informace jsou k dohledání na stránkách SFPI,“ informuje Martin Klouda, ředitel sekce podpor Státního fondu podpory investic.

Výroba stavebních materiálů pokračuje

Klíčoví dodavatelé zateplovacích systémů a dalších materiálů pro rekonstrukci domu i v této situaci pokračují s výrobou. Trh je v současnosti dostatečně a průběžně zásobován. Nehrozí riziko odkládání realizace z důvodu nedostatku materiálu.

[Autor: Martin Macháček]

inzerce

Další podobné články

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...