1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Proč ani dnes neodkládat rekonstrukci domu?
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Proč ani dnes neodkládat rekonstrukci domu?

Vlivem mimořádných opatření proti koronaviru mnohá družstva a SVJ omezují svou činnost na nezbytné úkony pro zajištění provozu domu. Odkládat přípravy rekonstrukce by po skončení mimořádných opatření mohlo přinést některé komplikace. Proč je výhodné i nyní v přípravách pokračovat?

Mezi přípravou a realizací uplyne řada měsíců. Využijte čas ve svůj prospěch

Po návratu k normálu lze očekávat, že díky zvýšenému zájmu se zejména u kvalitních a žádaných firem můžete dostat do pořadníku a budete muset pro rekonstrukci hledat ,pozdější termín. Reálné problémy lze očekávat i při samotné realizaci. Podle informací se řada firem, které využívaly především zahraniční dělníky, mohou potýkat s jejich výrazně omezenou dostupností.

Schválení rekonstrukce je možné i bez konání shromáždění

Odkládání odhlasování rekonstrukce nebo souvisejících aktivit není ani v současné době opodstatněné. Stejně tak dobře jako převolit výbor nebo schválit účetní závěrku, je možné hlasováním mimo shromáždění odsouhlasit i nezbytné kroky pro přípravu rekonstrukce. Výhodné je, aby si nechal výbor pro některá rozhodnutí odhlasovat mandát a mohl v přípravách rekonstrukce průběžně pokračovat bez nutnosti opětovného odsouhlasování členskou základnou.

Zajímejte se o možnost čerpání dotace Nová zelená úsporám. Ušetříte dvakrát

Snížení nákladů rekonstrukce a budoucí úspory ve spotřebě energií nabízí vlastníkům bytových domů v Praze dotační program Nová zelená úsporám. Program MŽP a SFŽP ČR je zaměřený na energeticky úsporné renovace, stavby domů a zdroje energie. Dotaci lze čerpat též na související odborné posudky a zajištění technického dozoru. Díky dotaci tak ušetříte na nákladech za rekonstrukci a současně v budoucnu na nižších výdajích za energie.

Proto je vhodná doba v současnosti nakombinovat úvěr s dotací a neodkládat rekonstrukci na pozdější dobu. Prostředky z dotace lze po dohodě s bankou využít jako mimořádnou splátku úvěru.

Domy potřebují i řadu oprav mimo oblast úspor energií. Využít můžete program Panel 2013+

Na revitalizaci bytových domů, tedy nejen na modernizaci energetickou, je určen program Panel 2013+. O úvěr mohou žádat vlastníci všech bytových domů, nejen panelových, a to po celé republice včetně Prahy. Kromě vnějšího i vnitřního zateplení lze tímto úvěrem hradit například také odstranění poruch základů domů, opravy lodžií nebo balkonů, dostavbu nebo modernizaci výtahu, opravy zdravotně-technických instalací a plynu včetně výměny měřičů spotřeby a další, včetně nákladů na projektové práce.

„Program Panel 2013+ má v současné době velmi výhodnou úrokovou sazbu – 0,5 % p.a. po celou dobu splácení a splatnost může být až 30 let. A jak je u nás zvykem, s úvěrem nejsou spojeny žádné poplatky. Financovat lze až 90 % způsobilých výdajů na revitalizaci. Podrobné informace jsou k dohledání na stránkách SFPI,“ informuje Martin Klouda, ředitel sekce podpor Státního fondu podpory investic.

Výroba stavebních materiálů pokračuje

Klíčoví dodavatelé zateplovacích systémů a dalších materiálů pro rekonstrukci domu i v této situaci pokračují s výrobou. Trh je v současnosti dostatečně a průběžně zásobován. Nehrozí riziko odkládání realizace z důvodu nedostatku materiálu.

[Autor: Martin Macháček]

inzerce

Další podobné články

Dotace Nová zelená úsporám od října se změnami

Dotace Nová zelená úsporám od října se změnami

Program Nová zelená úsporám již řadu let nabízí dotace na energeticky úsporné renovace a stavby rodinných a bytových domů. Jeho nová etapa bude mít řadu novinek, těmi nejzásadnějšími jsou rozšíření podpory na bytové domy po celé ČR a sloučení s programem Dešťovka....

číst více
Pozvánka na podzimní webináře Akademie pro Bytové domy

Pozvánka na podzimní webináře Akademie pro Bytové domy

prázdniny pomalu končí a všichni už se připravujeme na rychlejší, podzimní tempo druhé části roku. My jsme v létě jen nelenili a připravili jsme pro vás další sadu zajímavých webinářů. Jsou opět zdarma takže se stačí jen přihlásit a sledovat. 7. 9. 2021 Společenství...

číst více
Stát zavádí povinnost datové schránky pro SVJ

Stát zavádí povinnost datové schránky pro SVJ

Využívání datových schránek přináší řadu výhod, především zjednodušení komunikace s úřady a úsporu času, kdy není nutné vyzvedávat korespondenci na poště. Blížící se povinnost zřízení datové schránky pro SVJ jako vlastníky bytových domů nyní budí v jejich řadách...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...