1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Proti vedru pomáhají předokenní žaluzie
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Proti vedru pomáhají předokenní žaluzie

Není žádnou novinkou, že přehřívání interiéru nejlépe zabrání předokenní žaluzie. Kromě žádaného ochlazení přináší i úsporu nákladů i zdravotní benefity. Mnozí volí předokenní rolety nebo žaluzie i jako alternativu k energeticky poměrně náročné klimatizaci. Obliba venkovních žaluzií či rolet v Česku stále roste.

Klimatizace může způsobit zdravotní komplikace

Venkovní rolety či žaluzie zajistí v kombinaci s kvalitními okny příjemné ovzduší v interiéru. Díky své konstrukci zvládnou zadržet až 96 % slunečního svitu, zejména během prázdninových měsíců pasivně chladí a vnitřní teplotu dokážou snížit dokonce až o 10 stupňů. To vše bez proudění studeného vzduchu, které podle odborníků může způsobit problémy pro lidský organismus. Při větším rozdílu teplot, které klimatizace způsobuje, se podle odborníků zvyšuje riziko vzniku teplotního šoku. Pak se mohou spustit procesy, které pak mohou vyústit k onemocněním jako například angína, bolesti v krku nebo potíže s močovými cestami. „Organismus v takových případech kolísá mezi tepelnými extrémy a není v rovnováze. Jakmile v klimatizované místnosti pocítíte, že je vám zima a studené proudění vzduchu je vám nepříjemné, je to špatně. Znamená to totiž, že místnost je přechlazená. Důsledky působení studeného vzduchu ovšem často podceňujeme,“ stojí v tiskové zprávě Státního zdravotního ústavu. Stejný problém pak podle expertů nastává i u klimatizací v autě. Vychlazené vozidlo se sice může zdát příjemné, ovšem při vystupování se tělo teplotnímu šoku problémy nevyhne, stejně jako možným zdravotním následkům.

Vzduch proudící z klimatizační jednotky je totiž suchý, při menším příjmu tekutin tak lidem vysychají sliznice, což může mít za následek škrábání či bolest v krku. Ačkoliv nemocí v létě obecně ubývá, jsou to právě klimatizace, které bývají jednou z hlavních příčin vzniku letních viróz či angín. „Pasivní způsob chlazení interiéru, který je typický pro venkovní žaluzie, možnost vzniku těchto rizik eliminuje. Zároveň je díky tomuto řešení možné i v místnosti orientované na západ v nejparnějších letních dnech docílit příjemných teplot,“ doplňuje Petr Přichystal, marketingový manažer společnosti Lomax.

Exteriérové stínění vás zajistí i kvalitnější spánek

„Předokenní rolety lze nastavit tak, aby se samy zatáhly tehdy, když se spustí veřejné osvětlení a roztáhly zase při úsvitu. Přes mobilní aplikaci se dá venkovní stínění ovládat téměř odkudkoliv, ale také dopředu naprogramovat,“ upozorňuje Přichystal. Přesto v domácnostech stále existují oblasti, ve kterých lidé volí spíše konzervativnější řešení. „I přes obrovskou míru automatizace má tradiční dálkové ovládání stále svoje místo,“ uvádí Jan Hrnčíř, produktový manažer společnosti Somfy, která se zabývá technologiemi pro chytrou domácnost.

Je to ale právě automatizace a možnost napojení na chytrou domácnost, co dělá z venkovního stínění zajímavou volbu pro moderní domácnost. Díky bohatým možnostem programování je tak možné využívat výhod chytrých technologií v několika oblastech. Jednou z nich je i oblasti bezpečnosti. Zajistit dům je důležité zejména v době, kdy je v Česku nejvíc vloupání za posledních sedm let. „Během doby, kdy je domov opuštěný, je možné lamely venkovních žaluzií nastavit tak, aby se v určitý čas zatáhly nebo naopak pustily do místnosti více světla. Pro potenciálního zloděje to může znamenat signál, že se uvnitř nachází lidé, a on si tak raději vybere jinou lokalitu,“ doplňuje Petr Přichystal.

[Autor: /čko/]

inzerce

Další podobné články

Ceny starších bytů jdou dále nahoru

O cenovém trendu u straších bytů nemůže být pochyb. Meziročně zaznamenala zkoumaná města růst od 4 procent v Českých Budějovicích do 13 procent v Ostravě. Jedinou výjimku tvořilo Ústí nad Labem, kde byl na trhu meziročně ještě poslední prostor pro cenovou korekci...

číst více

Kdy nemusíte zdanit příjem z prodeje nemovitosti?

Při splnění zákonných podmínek nepodléhá příjem z prodeje nemovitosti zdanění, v opačném případě však ano. Rozhoduje délka trvalého pobytu v dané nemovitosti, forma a termín nabytí nemvitosti a některé další faktory. Kdy nemusíte zaplatit daň z příjmu z prodeje...

číst více

Reklamace vyúčtování elektřiny nebo plynu

Jaro je zpravidla obdobím vyúčtování spotřebovaných energií. V případě špatného nastavení záloh, či neočekávané změně ve spotřebě, vás však může čekat neplánovaný výsoký výdaj. Někdy jde však o sporné situace, kdy se spotřebitel domnívá, že mu byla naúčtována příliš...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...