1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Raketová cena elektřiny a plynu dostala stopku. Jaká cena může být nejvyšší?
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Raketová cena elektřiny a plynu dostala stopku. Jaká cena může být nejvyšší?

Dlouhé týdny se zdálo, že strmému růstu cen energií nebude nikdy konec. Reakcí jsou návrhy novely energetického zákona a zákona o působnosti orgánů České republiky v oblasti cen, které umožní zastropovat ceny silové elektřiny a plynu pro domácnosti, živnostníky a podnikatele.

Kolik bude maximální cena plynu a elektřiny?

Pro řešení současných vysokých cen energií, které koncem srpna vystoupaly do neakceptovatelných výšek se odběratelé dočkali zastropování ceny silové elektřiny včetně DPH na šesti korunách a cenu plynu na třech korunách včetně DPH za kilowatthodinu. Toto zastropování platí pro domácnosti, živnostníky i pro podnikatele, pro ty, kteří jsou bráni jako maloodběratelé. Pokles záloh všichni odběratelé pocítí už během listopadu.

Na úhradu nákladů plánuje vláda využít zvýšenou dividendu státních podniků, nově zavedenou válečnou daň, která má dočasně zdanit sektory, které kvůli současné situaci s cenami energií a paliv vykazují nepřiměřené zisky, a také přebytky výnosů z prodeje emisních povolenek.

Úsporný tarif a změny v příspěvku na úhradu nákladů za energie

Vláda s ohledem na nově přijaté kroky rozhodla také o změně předchozího nařízení vlády o příspěvku na úhradu nákladů za energie, kterým byl zaveden tzv. úsporný tarif. Rozhodla se zrušit povinnost dodavatelů energií zaslat do konce září zákazníkům nové rozpisy záloh na energie, protože po zastropování cen budou muset dodavatelé zálohy opět přepočítat tak, aby odpovídaly novým maximálním cenám.

[Autor: ]

inzerce

Další podobné články

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...