1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Rekonstrukce interiéru: Tři zásadní kroky pro bezchybnou organizaci
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Rekonstrukce interiéru: Tři zásadní kroky pro bezchybnou organizaci

Rekonstrukce interiéru čeká někdy v životě většinu lidí. Většinou popisujeme celý proces jako trnitou cestu s překážkami, se kterými nikdo nepočítal. Před samotnou rekonstrukcí je tak třeba podniknout některé kroky, které následné plánování a organizaci podstatně urychlí a zjednoduší.

Na co nezapomenout při sestavování rozpočtu

Kolik na rekonstrukci máte peněz? Zcela zásadní otázka, která je ve spoustě případů zároveň tím největším problémem. Lidé nezřídka podceňují finanční plánování, a to i v případech, kdy nemají úplný přehled o cenách služeb nebo materiálů. Při plánování rekonstrukce nesmíte podceňovat výši skutečných výdajů a je potřeba počítat i s poplatky designérovi či řemeslníkům. Také si zjistěte aktuální ceny nejrůznějších zařízení, odvozu odpadu nebo závěrečného úklidu. Zároveň nezapomínejte na drobnosti, jako jsou dekorace, vypínače, lišty, zámky a kliky ke dveřím atd.

Při plánování počítejte i s nějakou rezervou. Ta by měla být ve výši 10–15 % z celkové částky a bude vám sloužit pro případy, kdy třeba narazíte na stavební problém, o kterém jste zprvu vůbec netušili, že existuje. Zbydou-li vám peníze, jedině dobře. Rezervu byste ale vždy měli mít k dispozici.

Co budete vlastně rekonstruovat?

V žádném případě se nikdy nepouštějte do rekonstrukce, pokud nejprve nemáte velmi podrobný plán toho, jak bude konečný výsledek vypadat. V životě se možná spontánnost může někdy vyplatit, tzv. hurá systém však při rekonstrukcích nedopadá dobře. Musíte od začátku vědět, co budete dělat, v jakém pořadí a proč.

V tom vám pomůže interiérový designér, který má s celým procesem zkušenosti. „Práce bytového designéra není jen o tom, že poradí s výběrem doplňků. Správný designér by měl být schopný navrhnout koncept, připravit podklady k realizaci a následně i dohlédnout na realizační tým. V tom spočívá jeho skutečný přínos,“ vysvětluje interiérová designérka Anke Glut, která pracuje jak s novostavbami, tak s komerčními prostory či staršími nemovitostmi.

Správné načasování

Když už se do rekonstrukce pustíte, zkuste ji udělat ji celou najednou, a to i za cenu toho, že se třeba budete na čas muset odstěhovat. S dobrou organizací a řemeslníky se vše dá zvládnout za pár týdnů a během této doby můžete třeba k příbuzným. Některé rodiny to také řeším pronajmutím apartmánu. I z toho důvodu je tak důležité správné načasování. Rekonstrukci pravděpodobně nebudete chtít začínat v prosinci během svátků nebo v létě v době dovolených, ale zkuste ji třeba naplánovat na jarní prázdniny, kdy můžete ratolesti vyslat k příbuzným. Za tento krok budete následně rádi a nakonec se vrátíte do kompletně hotového a nového domova.

[Autor: Martin Macháček]

inzerce

Další podobné články

Poradíme s rekonstrukcí ploché střechy

Velká část bytových domů v České republice má plochou střechu. Jejich průměrné stáří však přesahuje padesát let. Je důležité vědět v jakém stavu se střecha nachází. Pokud je poškozená nebo skrz ni například zatéká do domu, je na čase rekonstrukce. Základem je...

číst více

Vinylová podlaha do bytu nabídne řadu předností

Stojíte před důležitým rozhodnutím, jakou podlahovou krytinu vybrat tak, aby sloužila dlouhé roky, ladila s interiérem a zároveň měla spoustu praktických vlastností? Pak věřte, že univerzální rada neexistuje. Velmi záleží na tom, do jaké místnosti podlahovou krytinu...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...