1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Šest základních kritérií pro výběr klimatizace do bytu
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Šest základních kritérií pro výběr klimatizace do bytu

Rozhodli jste si pořídit klimatizaci? Trh jich nabízí dlouhou řadu a může být poměrně obtížné se v nich orientovat. Jaká by měla být, aby fungovala efektivně, ekonomicky a uměla právě to, co bude pro nás skutečně důležité a využitelné?

K čemu bude klimatizace sloužit?

Při výběru si nejdříve položte otázku, co od klimatizace očekáváte a jak často i kde ji budete používat. Primárním impulzem bývá samozřejmě v létě ochladit domácnost, což zvládnou základní modely. Ovšem současná řešení, na která při výběru také narazíte, umí i vytápět, protože v principu jsou klimatizace tepelná čerpadla vzduch-vzduch a nabízí tepelný komfort celoročně.

Mobilní klimatizace či stacionární?

Nelze obecně odpovědět, který typ klimatizace je nejlepší. Vždy záleží na vašich potřebách a preferencích. Mobilní klimatizační jednotky jsou volně přesuvné z místnosti do místnosti, kdy je však nutné teplý vzduch odvádět například ohebnou hadicí. Jedná se o ideální řešení na víkendové chaty či do sezonních provozoven. Spadají většinou do energetické třídy A, takže mívají vyšší spotřebu.Rovněž je třeba mít na paměti umístění kompresoru v jednotce, jenž může způsobovat výrazně vyšší hlučnost klimatizace ve vnitřních prostorech.

Stacionární jednotky najdete primárně v tzv. splitovém provedení. Jde o systém složený z vnitřní jednotky (obsahuje výparník) a venkovní jednotky (obsahuje kompresor a kondenzátor). Své místo si najdou v celoročně či pravidelně užívaných objektech. Bývají dražší než mobilní jednotky, ovšem s rychlejší cenovou návratností kvůli provozní úspoře, jelikož spadají do energeticky nejúspornějších tříd. Rovněž produkují méně hluku poskytují větší uživatelský i tepelný komfort. Obecně vzato, mobilní jednotky vzhledem k jejich spotřebě i vyšší hlučnosti doporučujeme pro občasné používání tam, kde ekonomicky nedává smysl realizovat stacionární řešení.

Jaký výkon klimatizace?

V okamžiku, kdy si zvolíte, co všechno musí klimatizace umět a kam všude umístíte vnitřní jednotku, přichází volba výkonu jednotky. Ten musí odpovídat i tepelným ziskům místnosti. Pokud zjistíte, že tepelné zisky místnosti jsou 5 kW, tak 3kW klimatizace samozřejmě není dostačující. Vždy se proto obraťte na odbornou firmu, která vám požadovaný chladicí výkon vypočítá a pomůže se všemi náležitostmi souvisejícími s instalací a zprovozněním klimatizace.

Potřebujete zlepšit kvalitu vzduchu v domácnosti?

Špičkové klimatizace mají technologie na zlepšení kvality vzduchu, takže si nemusíte pořizovat separátní čističku vzduchu. Mimo jiné zachycují  různé druhy alergenů, například pyly či bakterie. Poradí si i s tabákovým kouřem. Umí i eliminovat vysušování vzduchu v místnosti, což je standardní doprovodný jev provozu klimatizace.

Jak je pro vás důležitý uživatelský komfort?

Špičkové klimatizace nabízí vysoký uživatelský komfort sloužící pro lepší ovládání, snadné připojení k internetu a pohodlné řízení na dálku např. aplikací v mobilním telefonu. Prostřednictvím aplikace můžete sledovat aktuální spotřebu jednotky, a také mít přehled o dlouhodobé spotřebě energie díky celoročním podrobným záznamům.

Nepodceňujte odbornou montáž a servis

Počítejte s tím, že klimatizaci smí instalovat pouze odborně způsobilá osoba, která má certifikaci na nakládání s tzv. f-plyny. Za odbornou montáž zaplatíte podle obtížnosti v průměru 10 000 Kč, ale budete mít jistotu profesionálního provedení a platnou záruku na klimatizaci. Každou klimatizaci je třeba čistit a podrobit profesionální revizi. Zručný uživatel zvládne vyčistit filtr i výparník zařízení i sám, nicméně čištění nenahrazuje servis, kdy se odborně kontroluje komplexní chod klimatizace a těsnost chladivového okruhu. Mnohdy tak lze preventivní prohlídkou předejít větším poruchám. Cena servisu se zpravidla pohybuje od 1500 Kč a měli byste ho ideálně provádět jednou ročně.

[Autor: čko]

inzerce

Další podobné články

Nenechte si drobným hmyzem doma otravovat život

Mouchy, komáři, vosy, ale také mravenci nebo moli. Léto je dobou, kdy je hmyzu ve venkovním okolí velké množství. Nepříjemní společníci dokážou otrávit volné chvilky. Jejich intenzivní výskyt v interiéru navíc podporuje časté letní větrání a rozsvícená...

číst více

Vedro v bytě očima lékaře. Na co bychom měli dát pozor?

S chladem se umíme vyrovnat docela dobře – více se oblečeme, nebo si přitopíme. S horkem bojujeme všemi dostupnými zbraněmi. Pozor ale! I když máte pocit, že jste vedro v bytě alespoň trochu potlačili, pro váš organismus to vůbec nemusí být dobré řešení. Jak to vidí...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...