1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Také bytové domy s centrálním vytápěním čeká výrazné zdražení tepla
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Také bytové domy s centrálním vytápěním čeká výrazné zdražení tepla

Ceny energií raketově rostou. Bylo by naivní předpokládat, že se současná turbulentní situace nedotkne tepla, které do bytových domů dodávají teplárenské společnosti. Jaká je aktuální situace s cenou tepla?

Proč stoupne cena tepla i u centrálního vytápění?

Ceny zemního plynu vzrostly oproti loňskému roku na čtyřnásobek, černé uhlí a povolenky, které si větší teplárny musí kupovat na každou vypuštěnou tunu emisí, zdražily meziročně o 100 %. I když teplárny nakupují část paliv a povolenek dopředu, výrazné zvýšení cen tepla je nevyhnu­telné.

Jak velké zdražení tepla můžeme očekávat

„Většina tep­lá­ren teprve pracuje na kalkulacích cen tepla na příští rok. Z vývoje cen ener­ge­tických komodit a povolenek je ale evidentní, že nás čeká nej­větší meziroční nárůst cen tepla za posledních 13 let. D­vouciferný nárůst ceny tepla v pro­centech nebude výjimkou, ale spíše pravidlem. Není to vůbec příjemné, ale eko­nomickou realitu obejít nelze,“ uvedl předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Tomáš Drápela. 

„Pro vývoj cen tepla jednotlivých dodava­telů bude zásadní, jak se jim podařilo nakoupit paliva a povolenky. Teplárny obvykle nakupují část paliva i povolenek dopředu, ale nárůst cen je tak extrémní, že ani ti nej­opatr­nější se zvýšení ceny tepla nej­spíš nevyhnou,“ kon­statuje Drápela. 

I teplárny, které mají výhodně uzavřené dlouhodobé smlouvy na dodávky plynu za pevnou cenu, se však mohou dostat ze dne na den do složité situace. Objevují se první případy, kdy obchodníci s plynem, kteří příliš riskovali, nej­sou schopni nasmlouvané dodávky paliva plnit. „Jsou už první případy, kdy dodava­tel plynu není schopen dostát svým závazkům a dlouhodobě nasmlouvané dodávky plynu ze dne na den ukončí. Teplárně pak nezbývá, než nakoupit všechen plyn na trhu za ně­ko­li­ka­násobně vyšší cenu, než byla ta původní dlouhodobě garantovaná dodava­telem. Pokud se situace na trhu s plynem nestabilizuje, bude takových případů přibývat,“ obává se Drápela. 

Cena tepla v Praze

Kvůli růstu cen paliv a emisních povolenek zvyšuje pro své odběratele ceny tepla i Pražská teplárenská a pražské centrální blokové kotelny. Průměrná pražská domácnost zaplatí měsíčně o 250 až 350 Kč více. Vzhledem k vývoji na trhu s energiemi přistupují k úpravě cen už od 1. prosince a nová cena se v příštím roce už zvyšovat nebude. Pokud stát přistoupí ke kompenzaci povolenek, cena se ještě může snížit.

„S ohledem na enormní růst vstupů, zejména emisních povolenek a paliv, musíme přistoupit k úpravě ceny pro naše odběratele v Praze. V minulosti jsme se snažili udržet ceny pro naše klienty co nejnižší a navyšovali jsme o daleko méně, než byl reálný narůst našich nákladů. Vzhledem k výraznému nárůstu cen na trhu pro tento i příští rok to však již není nadále možné,“ uvedl Martin Brůha, ředitel Pražské teplárenské.

Ceny zemního plynu totiž vzrostly oproti loňskému roku čtyřnásobně a emisní povolenky zdražily meziročně o 100 %. Díky vnitřním úsporám, reorganizaci a efektivnímu nákupu výsledná cena za dálkové teplo nevzroste až tak významně.

[Autor: Martin Macháček]

inzerce

Další podobné články

Poradíme s rekonstrukcí ploché střechy

Velká část bytových domů v České republice má plochou střechu. Jejich průměrné stáří však přesahuje padesát let. Je důležité vědět v jakém stavu se střecha nachází. Pokud je poškozená nebo skrz ni například zatéká do domu, je na čase rekonstrukce. Základem je...

číst více

Vinylová podlaha do bytu nabídne řadu předností

Stojíte před důležitým rozhodnutím, jakou podlahovou krytinu vybrat tak, aby sloužila dlouhé roky, ladila s interiérem a zároveň měla spoustu praktických vlastností? Pak věřte, že univerzální rada neexistuje. Velmi záleží na tom, do jaké místnosti podlahovou krytinu...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...