1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Trend vlastnického bydlení se mění
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Trend vlastnického bydlení se mění

V návaznosti na vývoj cen peněz na hypotečním trhu můžeme pozorovat nové trendy v oblasti vlastnického bydlení. Přichází přibližování se západu i v této oblasti? Tuzemské realitní kanceláře potvrzují výrazný růst zájmu o nájemní bydlení.

Vlastnické bydlení versus nájem bytu

Nastává doba, kdy bydlet v pronájmu vyjde mnohem levněji než si vlastní bydlení pořídit. Samozřejmě ten, kdo má hotovost, nakupuje. Většina těch, kteří si myslí na pořízení nového bydlení pomocí hypotéky budou v současnosti 2x přemýšlet. Při aktuálních hypotečních sazbách okolo 6 % vychází splátka hypotéky s náklady na bydlení až téměř o 15 % dráž, než když si podobnou nemovitost pronajmu. Tento ukazatel platí především u větších bytů 3+1 a 4+1. Tradičně silně poptávané menší byty mají tento rozdíl menší (5 %) a to právě z důvodu vysoké atraktivity investorů a jejich vyšších marží, kterých dosahují u menších bytových jednotek.

Poptávka se přelévá ve prospěch nájemního bydlení

Trend nájemního bydlení je patrný již od 4Q 2022. V některých regionech lze sledovat nárůst až o 25 %, i když letní prázdninové měsíce vykazovaly stagnaci.

Z údajů realitního trhu lze odvozovat, že během 3Q a 4Q2023 bude docházet k mírnému růstu cen na rezidenčním trhu s nájemním bydlením o 5–7 %. Můžeme tedy očekávat další zvyšování poměru nájemního bydlení oproti vlastnickému. Důvody jsou nasnadě: Vysoké ceny nových bytů a nejvyšší finanční dostupnost bydlení podle poměru počtu let spoření průměrného příjmu na průměrný rodinný byt. Tento ukazatel je v ČR 15 let, v Belgii 6 let, v Řecku 11, v Itálii necelých 10let.

Pokles sazeb není ani ve čtvrtém čtvrtletí 2023 příliš reálný

„V 4Q2022 jsme upozorňovali na riziko stagflace díky příliš holubičímu přístupu ČNB, a to z důvodu nižší základní sazby oproti inflaci. Tato predikce se bohužel naplnila! Téměř rok od jmenování nového guvernéra a několika členů rady se změnil poměr vah v přístupu k měnové politice směrem k dalšímu neutahování. Jako dárek k ročním narozeninám tato rada dostala pomalé roztáčení měnově-inflační spirály, kdy za měsíc červen byla inflace 9,6 % a mzdy převážně v průmyslu rostly o 11,1 %. Pokud růst mezd nepůjde nahoru společně s produktivitou, zaděláváme si na problém s možným roztáčením další spirály – minimálně tento trend bude působit proinflačně. Ekonomika tedy nebyla schlazena dostatečně, trh práce je stále přehřátý a růst nezaměstnanosti v nedohlednu. V této situaci si těžko můžeme představit nějaký pokles sazeb v 4Q2023 a podle našich odhadů by toto snížení byl krok špatným směrem. Pro tento rok očekáváme růst naší ekonomiky,“ konstatuje závěrem Jakub Veverka, hlavní ekonom Videobydleni.cz Jakub Veverka, hlavní ekonom Videobydleni.cz.

[Autor: /čko/]

inzerce

Další podobné články

Topná sezóna 2023 byla zahájena

Topná sezóna oficiálně začíná již 1. září. K tomu, abychom měli doma teplé radiátory, ale musí být splněna ještě teplotní podmínka. Všechny podmínky příslušné vyhlášky byly naplněny a dne 9. 10. 2023 byla zahájena letošní topná sezóna. Vyhláška ale pamatuje i na...

číst více

Pozor na automatické prodlužování smlouvy na energii

Energetický regulační úřad (ERÚ) v posledních měsících řeší velké množství stížností na tzv. automatické prolongace smluv na dobu určitou, jejichž následkem spotřebitelům podstatně vzrostla cena elektřiny nebo plynu. Z těchto smluv se totiž lze jen velmi...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...