Starší byty ve druhém čtvrtletí meziročně zdražily. V mezikvartálním srovnání tento trend dokonce akceleroval. Podle odborníků sice není ideální doba k nákupu, důležitý je však předpoklad, že lepší už to nebude. Pozvolný pokles hypotečních sazeb v kombinaci s omezenou nabídkou v některých segmentech i regionech požene ceny nemovitostí nahoru.
Ceny bytů výrazně rostou
Pohled na ceny starších bytů ve velkých českých městech porovnávající dva po sobě jdoucí kvartály, tedy stav v úvodních měsících letošního roku se stavem mezi březnem a červnem, ukazuje u všech měst akceleraci trendu. Ceny rostly za 3 měsíce rychleji, než byl jejich průměrný růst za 12 měsíců. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz, která spolupracuje s více než 100 realitními makléři z velkých i malých realitních kanceláří napříč celou Českou republikou.
Starší byt o rozloze 80 m2 vychází v Praze aktuálně kolem 10,3 milionu korun. Loni touto dobou by se dal byt o podobné rozloze koupit za 9,43 milionu korun. V Brně se ceny starších bytů o rozloze 80 m2 pohybují kolem 8,1 milionu korun, kdy meziroční 11% zdražení dělá rozdíl kolem 783 tisíc korun. V Ostravě šly ceny meziročně v procentuálním vyjádření nahoru nejvíce. Z 42 100 vyrostly na 48 900 za m2, čili o 16 procent. Meziroční rozdíl u bytu o rozloze 80 m2 by tedy činil 544 tisíc korun.
Zvýšeným prodejům nahrávají aktuální sazby hypoték
Přestože úroky hypoték klesají pomaleji, než by mohlo indikovat snižování sazeb ze strany ČNB, zájem o hypotéky mezi lidmi roste. „Lidé začínají kupovat nemovitosti a nevadí jim sazby kolem 5 procent. Trh je tedy v pohybu a sílící poptávka dává prostor pro růst ceny,“ říká Lumír Kunz, jednatel společnosti FérMakléři.cz.
Podle odborníků se už některé banky zejména u kratších fixací s maximálními zvýhodněními dostávají sazbami mezi 4,5 a 5 %. Úroveň 5 % p.a. je přitom považována za „bod zlomu“, který poptávku po nemovitostech významně posílí.
„Pokles sazeb pomáhá pomalému oživení na trhu, tento trend bude sílit, a to i ve spojení s celkově pozitivnějšími, a nejen ekonomickými výhledy klientů do budoucna. Stabilizovala se inflace, zvykli jsme se na nové cenové úrovně, zvykli jsme si na válku za humny, věříme v další budoucí pokles sazeb atp.,“ uvádí Václav Šimek, partner ve společnosti Freedom Financial Services, podle kterého doba možná není ideální, ale důležitý je předpoklad, že v nejbližších letech lze těžko očekávat zlepšení. Je tedy lepší financovat nemovitost na začátku s vyšší úrokovou sazbou, která se během trvání hypotéky může snižovat, než ji kupovat později dráž, byť s nižší sazbou.
Jaký je výhled vývoje realitního trhu?
„S návratem dalších potenciálních kupců do hry a růstem poptávky mohou nadále růst ceny, resp. nebude možné vyjednat takové slevy z cen nabídkových jako tomu bylo při stagnujícím trhu. Notorický nedostatek nabídky na trhu nemovitostí zejména v některých segmentech a regionech je stále realitou a hned tak se to nezmění, prodávající toho logicky využívají a šroubují ceny v dané době, co to jen jde,“ uzavírá Václav Šimek s tím, že obecně u všech hypoték lze pozorovat vyšší snahu maximalizovat vlastní prostředky a s vyššími sazbami si brát co nejmenší úvěr.
Nejnovější komentáře