1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Trh s byty se mění. Je vhodná doba k prodeji, koupi, pronájmu?
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Trh s byty se mění. Je vhodná doba k prodeji, koupi, pronájmu?

Kolotoč úrokových sazeb, cen bytů, pronájmů a celkových nákladů na bydlení se podepisuje na našich preferencích. Cesta k vlastnímu bydlení se často mění směrem k nájemnímu bydlení, na atraktivitě nabývá bydlení ve snadno dostupné vzdálenosti od Prahy. Zajímavou možností, jak si i dnes pořídit byt, je nová družstevní výstavba.

Nabídka bytů k prodeji roste

Za poslední měsíce výrazně přibyl počet nemovitostí k prodeji. Vzrostla nabídka bytů i rodinných domů, ceny se přitom nijak výrazně nesnížily. Na vině jsou nejen vysoké úrokové sazby, které nutí majitele nemovitostí k prodeji, ale i rekordní ceny energií. Prodávané nemovitosti podle odborníků ještě přibudou.

„V Praze se nabídka prodávaných nemovitostí zvýšila o 16 %, k dispozici bylo během července 6600 bytů na prodej. V Brně se nabídka zvýšila o neuvěřitelných 86 %, a to jen za posledních 8 měsíců. Množství bytů, domů i pozemků je tak nyní nejvyšší za posledních 8 let,“ konstatuje Jakub Kindl z realitní kanceláře Domov, která se specializuje na nemovitosti v Praze a na Berounsku.

Dostupné družstevní bydlení

I když v současnosti klesají ceny nemovitostí, stále je bydlení velmi obtížně dostupné. Důvodem jsou jak ceny bytů v nových developerských projektech, tak i velmi přísné podmínky bank, kdy je pro spoustu lidí nemožné získat hypotéku.

Současná situace na trhu s byty je neudržitelná. V současnosti Praha patří k nejdražším metropolím v Evropě, situace se v posledních letech dále zhoršuje. „Vinou je chybějící komplexnější bytová politika, chybí pomoc sociálně slabým i střední vrstvě. Zde vidím velký prostor pro renesanci družstevního bydlení, jako známého a osvědčeného modelu bydlení nejen u nás, ale i v okolních zemích. Družstevní bydlení je alternativou mezi vlastnickým a nájemním bydlením. Výraznou výhodou jsou zde ceny bytů. Při zachování veškeré současné úrovně nové výstavby nabízí tento model, díky zapojení města, až o třetinu levnější byty než standardní developerská výstavba,“ říká JUDr. Hana Marvanová, městská zastupitelka a předsedkyně Komise Rady hl. m. Prahy pro Dostupné družstevní bydlení v Praze.  

V rámci projektu Dostupného družstevního bydlení byl již na městských pozemcích zahájen první projekt Na Radlické, který nabídne až 270 nových bytů. V rámci Prahy jsou připraveny i další pozemky. „Doufám, že budoucí reprezentace Prahy i vláda projekt Dostupného družstevního bydlení podpoří, protože tento model dokáže nabídnout dostupné a kvalitní bydlení všem těm, kteří na ně současných podmínek nedosáhnou,“ doplňuje JUDr. Hana Marvanová.

Informace o Dostupném družstevním bydlení najdete na stránkách magistrátu www.ddb.praha.eu.

Na atraktivitě získávají lokality v blízkosti Prahy

Jednou z velmi zajímavých lokalit pro bydlení i investice v blízkosti Prahy je dnes Kladno. Je považováno za perspektivní lokalitu s dobrou dynamikou růstu moderního města. Výhodou je velmi dobrá dostupnost denního dojíždění do Prahy a cena bytů. „Zájem o bydlení zde výrazně stoupá. Byt v Kladně pořídíte až o 30 % levněji než v Praze, je zde i velmi dobrá občanská vybavenost. Se znalostí vhodných lokalit nabízí Kladno i zajímavé výnosy při pronájmu bytu,“ potvrzuje hlavní důvody současného zájmu Mgr. Petra Novotná z Ponte reality s.r.o.

[Autor: Martin Macháček]

inzerce

Další podobné články

Poradíme s rekonstrukcí ploché střechy

Velká část bytových domů v České republice má plochou střechu. Jejich průměrné stáří však přesahuje padesát let. Je důležité vědět v jakém stavu se střecha nachází. Pokud je poškozená nebo skrz ni například zatéká do domu, je na čase rekonstrukce. Základem je...

číst více

Vinylová podlaha do bytu nabídne řadu předností

Stojíte před důležitým rozhodnutím, jakou podlahovou krytinu vybrat tak, aby sloužila dlouhé roky, ladila s interiérem a zároveň měla spoustu praktických vlastností? Pak věřte, že univerzální rada neexistuje. Velmi záleží na tom, do jaké místnosti podlahovou krytinu...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...