1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Trvalý pobyt nájemce ve vašem bytě
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Trvalý pobyt nájemce ve vašem bytě

Nájemce, který je občanem České republiky, nepotřebuje ke zřízení trvalého pobytu v pronajaté nemovitosti souhlas majitele. Jak upozorňuje advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad, pronajímatel se o tom dokonce ani nemusí dozvědět. Úřad navíc trvalý pobyt zapíše, i kdyby to bylo v nájemní smlouvě výslovně zakázáno. Toto pravidlo přitom může přinést řadu rizik pro vlastníky nemovitostí.

Co je potřeba k zapsání trvalého obytu nájemníka?

„K zapsání trvalého pobytu nájemci stačí, aby na příslušném obecním úřadě, který vede evidenci obyvatel, předložil platnou nájemní smlouvu. Žádný souhlas pronajímatele se nevyžaduje, stejně jako se nepřihlíží k různým ujednáním v nájemní smlouvě. Někteří pronajímatelé do smluv dávají formulace, že musí umístění trvalého pobytu nájemci schválit, nebo že zřízení trvalého pobytu vůbec možné není. Úřad ale na toto ohledy nebere,“ říká advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad.

Jaká rizika může trvalý pobyt nájemníka znamenat pro pronajímatele?

Pokud si nájemce zřídí v bytě trvalý pobyt, nebo v něm dokonce zůstane přihlášen i po skončení nájmu, plyne z toho pro pronajímatele celá řada rizik. Když totiž nájemce skončí v exekuci, exekutor může přijít do bytu, který je adresou jeho trvalého bydliště. A to může znamenat potenciální hrozbu obstavení vybavení bytu, které vlastní pronajímatel. Ten pak bude muset složitě dokazovat, že je vlastníkem každé jednotlivé věci v bytě – a k tomu bude potřebovat účtenky a další doklady.

Po ukončení nájmu může majitel nemovitosti trvalý pobyt nájemníkovi sám zrušit

Pokud dojde k ukončení nájmu, majitel nemovitosti by tak měl aktivně zrušit trvalý pobyt nájemníka. Stačí, když zajde na obecní úřad s nájemní smlouvou a dokladem o jejím skončení – což může být výpověď, dohoda, nebo prokázané uplynutí doby nájmu dle smlouvy. A na úřadě vznese návrh na zrušení trvalého pobytu.

„Ještě větší problém může nastat, pokud nájemce odejde z bytu bez oficiálního ukončení nájemní smlouvy – v takovém případě se majitel neobejde bez právní pomoci. Je proto důležité, aby pronajímatelé s těmito potenciálními riziky počítali a chránili svůj majetek a práva. Opatrnost a aktivní řešení trvalého pobytu nájemníků může předejít mnoha komplikacím v budoucnu,“ vysvětluje advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad.

[Autor: čko]

inzerce

Další podobné články

Nenechte si drobným hmyzem doma otravovat život

Mouchy, komáři, vosy, ale také mravenci nebo moli. Léto je dobou, kdy je hmyzu ve venkovním okolí velké množství. Nepříjemní společníci dokážou otrávit volné chvilky. Jejich intenzivní výskyt v interiéru navíc podporuje časté letní větrání a rozsvícená...

číst více

Vedro v bytě očima lékaře. Na co bychom měli dát pozor?

S chladem se umíme vyrovnat docela dobře – více se oblečeme, nebo si přitopíme. S horkem bojujeme všemi dostupnými zbraněmi. Pozor ale! I když máte pocit, že jste vedro v bytě alespoň trochu potlačili, pro váš organismus to vůbec nemusí být dobré řešení. Jak to vidí...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...