1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Úrokové sazby hypoték přestaly letět vzhůru. Obrací se situace k lepšímu?
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Úrokové sazby hypoték přestaly letět vzhůru. Obrací se situace k lepšímu?

Úrokové sazby poslední doby rozhodně nejsou přívětivé. Ještě v loňském roce by nám přišlo absurdní považovat za dobrou zprávu, že se růst úrokových sazeb hypoték pro tuto chvíli ustálil a některé úvěry dokonce zlevnily. Vzhledem k nečekané výši úrokových sazeb nás ale zajímá další vývoj.

Růst průměrné nabídkové sazby zabrzdil

„Nyní se dá očekávat stagnace úrokových sazeb. Tu mohou vychýlit směrem dolů snad jen akční nabídky jednotlivých bank. Nicméně stagnace nemusí vydržet příliš dlouho a nelze vyloučit ani jejich další možné zvýšení. Můžeme tedy jen doufat, že případné další zvýšení sazeb ČNB nebude příliš dramatické a nepřispěje k dalšímu zvyšování splátek hypoték a tím zvýšení tlaku na již dnes tak zatížené rodinné rozpočty,“ uvedl Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Oproti minulému měsíci, kdy měsíční splátka hypotéky vzrostla během jediného měsíce téměř o 1 150 korun, se tempo růstu měsíční splátky, která v tomto měsíci vzrostla pouze o 77 korun, prakticky zastavilo. Zájemci o hypotéku přesto zatím nemohou příliš jásat.

Podle Fincentrum Hypoindexu měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 % odhadní ceny nemovitosti při fixaci na tři roky, splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,28 % p. a. činí v srpnu 23 151 korun.

Které hypotéky zlevňují a kde naopak úroky dále stoupají?

Úrokové sazby u hypoték nad 80 % odhadní ceny nemovitosti (LTV) podle Fincentrum Hypoindexu nepatrně klesly. Hypoték s fixací na jeden rok zlevnily na 6,21 % p. a. a s fixací na tři a deset let na 6,67 % p. a., resp. na 6,30 % p. a. Nejvýrazněji se snížily sazby u hypoték s fixací na pět let, a to na 6,23 % p. a.

Hypotéky do 80 % odhadní ceny nemovitosti podle Fincentrum Hypoindexu naopak zdražily. Nejvíce vzrostly sazby hypoték s fixací na tři roky, a to na 6,46 % p. a. Hypotéky s fixací na jeden rok a deset let zdražily shodně na 6,57 % p. a., resp. 6,08 % p. a. Průměrná sazba hypoték fixovaných na pět vzrostla pouze na 6,01 % p. a.

„Hypotéky s LTV nad 80 % jsou určené pro mladé do 36 let. Kombinací vysokých cen nemovitostí, úrokových sazeb a potažmo měsíčních splátek se především pro mladé stává sen o vlastním bydlení za současných podmínek nedosažitelný. A zapomínat nesmíme ani na rostoucí ceny energií, které bydlení také značně prodražují,“ řekl Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

[Autor: Martin Macháček]

inzerce

Další podobné články

Poradíme s rekonstrukcí ploché střechy

Velká část bytových domů v České republice má plochou střechu. Jejich průměrné stáří však přesahuje padesát let. Je důležité vědět v jakém stavu se střecha nachází. Pokud je poškozená nebo skrz ni například zatéká do domu, je na čase rekonstrukce. Základem je...

číst více

Vinylová podlaha do bytu nabídne řadu předností

Stojíte před důležitým rozhodnutím, jakou podlahovou krytinu vybrat tak, aby sloužila dlouhé roky, ladila s interiérem a zároveň měla spoustu praktických vlastností? Pak věřte, že univerzální rada neexistuje. Velmi záleží na tom, do jaké místnosti podlahovou krytinu...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...