1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Úrokové sazby hypoték přestaly letět vzhůru. Obrací se situace k lepšímu?
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Úrokové sazby hypoték přestaly letět vzhůru. Obrací se situace k lepšímu?

Úrokové sazby poslední doby rozhodně nejsou přívětivé. Ještě v loňském roce by nám přišlo absurdní považovat za dobrou zprávu, že se růst úrokových sazeb hypoték pro tuto chvíli ustálil a některé úvěry dokonce zlevnily. Vzhledem k nečekané výši úrokových sazeb nás ale zajímá další vývoj.

Růst průměrné nabídkové sazby zabrzdil

„Nyní se dá očekávat stagnace úrokových sazeb. Tu mohou vychýlit směrem dolů snad jen akční nabídky jednotlivých bank. Nicméně stagnace nemusí vydržet příliš dlouho a nelze vyloučit ani jejich další možné zvýšení. Můžeme tedy jen doufat, že případné další zvýšení sazeb ČNB nebude příliš dramatické a nepřispěje k dalšímu zvyšování splátek hypoték a tím zvýšení tlaku na již dnes tak zatížené rodinné rozpočty,“ uvedl Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Oproti minulému měsíci, kdy měsíční splátka hypotéky vzrostla během jediného měsíce téměř o 1 150 korun, se tempo růstu měsíční splátky, která v tomto měsíci vzrostla pouze o 77 korun, prakticky zastavilo. Zájemci o hypotéku přesto zatím nemohou příliš jásat.

Podle Fincentrum Hypoindexu měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 % odhadní ceny nemovitosti při fixaci na tři roky, splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,28 % p. a. činí v srpnu 23 151 korun.

Které hypotéky zlevňují a kde naopak úroky dále stoupají?

Úrokové sazby u hypoték nad 80 % odhadní ceny nemovitosti (LTV) podle Fincentrum Hypoindexu nepatrně klesly. Hypoték s fixací na jeden rok zlevnily na 6,21 % p. a. a s fixací na tři a deset let na 6,67 % p. a., resp. na 6,30 % p. a. Nejvýrazněji se snížily sazby u hypoték s fixací na pět let, a to na 6,23 % p. a.

Hypotéky do 80 % odhadní ceny nemovitosti podle Fincentrum Hypoindexu naopak zdražily. Nejvíce vzrostly sazby hypoték s fixací na tři roky, a to na 6,46 % p. a. Hypotéky s fixací na jeden rok a deset let zdražily shodně na 6,57 % p. a., resp. 6,08 % p. a. Průměrná sazba hypoték fixovaných na pět vzrostla pouze na 6,01 % p. a.

„Hypotéky s LTV nad 80 % jsou určené pro mladé do 36 let. Kombinací vysokých cen nemovitostí, úrokových sazeb a potažmo měsíčních splátek se především pro mladé stává sen o vlastním bydlení za současných podmínek nedosažitelný. A zapomínat nesmíme ani na rostoucí ceny energií, které bydlení také značně prodražují,“ řekl Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

[Autor: Martin Macháček]

inzerce

Další podobné články

Jak na rekonstrukce ploché střechy?

Jak na rekonstrukce ploché střechy?

Ploché střechy jsou typické nejen pro panelové domy, ale i pro řadu následně stavěných bytových domů. Mnoho z nich však již trápí řada závad. Máte-li i na vašem domě střechu ve špatném stavu nebo skrz ní třeba zatéká do domu, je nutné řešení. V řadě případů můžete ve...

číst více
Zvažujete i pro váš dům společnou fotovoltaiku?  

Zvažujete i pro váš dům společnou fotovoltaiku?  

Pro vlastníky a nájemce bytových domů zpracovala Unie komunitní energetiky (UKEN) se svými partnery manuál s názvem Jak na společnou fotovoltaiku u bytových domů. Zabývá se technickými, ekonomickými, právními i společenskými aspekty sdílení elektřiny v bytových domech...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...