1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Výdaje za energie může pomoci snížit úsporný energetický tarif
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Výdaje za energie může pomoci snížit úsporný energetický tarif

Inflace v Česku dosáhla 16 procent – to je rekordní i ve srovnání v rámci Evropské unie, kde Česká republika platí za zemí s třetí nejvyšší inflací. Obrovský podíl na jejím růstu mají dramaticky rostoucí ceny energií. S vysokými cenami za elektřinu a plyn má nyní domácnostem pomoci chystaný úsporný energetický tarif, jehož podoba se nyní finalizuje. Jak bude vypadat a kdo na něj dosáhne?

Kdo bude moci úsporný energetický tarif využívat?

Změny v podobě úsporného tarifu se dotknou všech, kteří v domácnostech využívají elektřinu a plyn, ať už jen na chod domácnosti nebo k vytápění.

Energie bude stát dotovat, a to prostřednictvím Operátora trhu s elektřinou. Na úsporný tarif podle předběžných odhadů poputuje mezi 16 až 24 miliardami korun, vláda je však připravena celou akci dotovat více než 50 miliardami.

Úsporný tarif budou podle prozatímních informací odběratelé moci použít jak v případě elektřiny, tak plynu.

Tarif začne s největší pravděpodobností platit od příští topné sezony, tedy v období, kdy jsou výdaje za energie zpravidla nejvyšší.

Úsporný energetický tarif získají domácnosti automaticky

“Úsporný tarif by měl také zohledňovat charakter spotřeby odběratelů a z toho, co víme, to bude fungovat tak, že stát zašle OTE ze státního rozpočtu finanční prostředky na úhradu příspěvku na úsporný tarif a ten ho pošle dodavatelům energií, kteří ho následně uplatní ve faktuře ve prospěch odběratele. Nikdo tak nebude muset nejprve platit a až poté žádat o příspěvek,“ vysvětluje Jakub Tobiáš z LAMA energy.

Kolik ušetříte?

Odběratelé díky plánovanému úspornému tarifu ušetří v průměru 15 – 20 % z výdajů na plyn a elektřinu, nejvíce pomoc samozřejmě pocítí ti, jejichž výdaje jsou standardně nejvyšší. Tedy například lidé obývající rodinné domy. „Domácnosti budou dle všeho rozděleny do několika kategorií podle tarifů, které již využívají. Méně samozřejmě platí ti, kteří využívají elektřinu jen na svícení a na chod běžných spotřebičů. O mnoho více pak platí ti, kteří elektřinu využívají i k vytápění,“ upřesňuje Tobiáš.

Úsporný tarif se nevztahuje na dálkové vytápění

Plánovaný tarif ovšem sklízí i mnoho kritiky. Úlevy se totiž nedotknou těch, kteří si netopí sami, ale jsou připojeni na dálkové zásobování teplem. To je běžné například v bytech v panelových domech, které jsou napojené na teplárny. I pro tyto občany ale vláda vymýšlí řešení, které by jim pomohlo topnou sezonu překonat.

Jsou i další možnosti, jak ušetřit za energie

„Obavy z rostoucích cen energií jsou na místě a mnoho lidí na celou situaci reaguje tak, že se snaží vymyslet nějaké dlouhodobě udržitelné řešení. Daleko více lidí teď migruje k jiným dodavatelům, u kterých jsou lepší podmínky, a registrujeme také vyšší zájem o fotovoltaické elektrárny, na které lze získat i dotace,“ dodává Jakub Tobiáš z LAMA energy.

Co se týče úlev odběratelům, dodavatelé energií mají v mnohém svázané ruce. Nižší ceny jsou schopni zajistit prakticky jen díky vlastní těžbě nebo díky velmi dobře promyšlené strategii nákupu energií na burze. Celá situace je ale nyní tak bezprecedentní, že je těžké předvídat vývoj v dlouhodobém měřítku. Pomoc je tedy hlavně v rukách státu.

[Autor: Martin Macháček]

inzerce

Další podobné články

Ceny starších bytů jdou dále nahoru

O cenovém trendu u straších bytů nemůže být pochyb. Meziročně zaznamenala zkoumaná města růst od 4 procent v Českých Budějovicích do 13 procent v Ostravě. Jedinou výjimku tvořilo Ústí nad Labem, kde byl na trhu meziročně ještě poslední prostor pro cenovou korekci...

číst více

Kdy nemusíte zdanit příjem z prodeje nemovitosti?

Při splnění zákonných podmínek nepodléhá příjem z prodeje nemovitosti zdanění, v opačném případě však ano. Rozhoduje délka trvalého pobytu v dané nemovitosti, forma a termín nabytí nemvitosti a některé další faktory. Kdy nemusíte zaplatit daň z příjmu z prodeje...

číst více

Reklamace vyúčtování elektřiny nebo plynu

Jaro je zpravidla obdobím vyúčtování spotřebovaných energií. V případě špatného nastavení záloh, či neočekávané změně ve spotřebě, vás však může čekat neplánovaný výsoký výdaj. Někdy jde však o sporné situace, kdy se spotřebitel domnívá, že mu byla naúčtována příliš...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...