1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Využijte období mezi topnými sezónami k úsporným opatřením
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Využijte období mezi topnými sezónami k úsporným opatřením

Topná sezóna skončila, už je ale nutné myslet na tu další. Využijte období mezi topnými sezónami k úsporným opatřením, abyste již od podzimu mohli za vytápění, plyn i elektřinu platit méně.

Pomoci může nová legislativa a komunitní energetika

Jednou z největších novinek, kterou mohou v současné době majitelé domů a bytů či SVJ a družstva využít, jsou principy takzvané komunitní energetiky. „Díky novele energetického zákona nazývané Lex OZE 1 nyní mají bytové domy otevřené dveře k využívání fotovoltaiky bez omezení, se kterými se musely potýkat v minulosti. Nově tak díky legislativě mohou stavět solární panely s výkonem až 50 kWp bez speciální licence od Energetického regulačního úřadu (ERÚ) či stavebního povolení,” vysvětluje Martin Hanák ze Svazu českých a moravských bytových družstev (SČMBD) a dodává: „Další změnou je i možnost využívat vyrobenou energii nejen ve společných prostorách, ale i v jednotlivých bytech.”

Výhodou je také to, že nové znění vyhlášky o pravidlech trhu s elektřinou umožní využívání energie vyrobené ve FVE v bytech při zachování práva individuální volby dodavatele energie pro všechny uživatele bytu. Malé obnovitelné zdroje je možné stavět bez nutnosti shánět odpovědného zástupce a měsíčně podávat zprávy operátorovi trhu s elektřinou (OTE).

Připravují se další výrazné změny v oblasti snížení energetické náročnosti budov

Poslanci Evropského parlamentu v březnu schválili významné změny v oblasti snížení energetické náročnosti budov. Nové budovy mají mít nulové emise a povinné solární panely, pokud to bude technicky a ekonomicky proveditelné. Pro soukromý sektor má nařízení platit od roku 2028, pro nové budovy, které vlastní či využívá veřejný sektor, dokonce od roku 2026. „V případě nových budov tyto zpřísňující požadavky chápeme, ale za cela problematické považujme stanovení obdobných požadavků i pro všechny stávající budovy, tak jak o tom do budoucna uvažuje připravované znění příslušné evropské směrnice“, doplňuje Hanák ze SČMB.

K naplnění cílů povedou komplexní rekonstrukce domů, zateplování, a využívání nových technologií, jako jsou tepelná čerpadla nebo solární panely, které se od roku 2032 budou dávat na byty a domy povinně při každé větší renovaci. Renovace se budou platit z evropských dotací. Příslušná směrnice má nyní z Evropského parlamentu putovat do Rady EU, kde ještě může projít dílčími změnami. „Věříme, že se změny v případě stávajících budov podaří prosadit“, říká Hanák.

Udělejte si energetický audit a kontrolu zařízení

Po tom, co skončí topná sezóna, je také nejlepší příležitost k tomu provést audit spotřeby energie v domě a podrobit všechna používaná zařízení pravidelné kontrole. Cílem auditu je zjistit, zda je energie v domě využívána efektivně a případně navrhnout řešení pro následující rok. Kontrola zařízení poté může pomoci zejména s úniky tepla nebo naopak zanesením. Pro obyvatele je poté někdy problém také zaprášení či přikrytí radiátoru, která zabraňují v přístupu tepla do bytu. Častou nepříjemností je i zavzdušnění nebo špatná funkce či stáří termostatický ventilů. V rámci auditu tak dojde nejen ke zhodnocení výchozího stavu, ale také návrhu na opatření ke snížení spotřeby energie.

Kromě spotřeby energií se zaměřte i na zateplení

Jednou z nejzákladnějších věcí, které by dnešní moderní bytové domy měly mít, je dobré zateplení a kvalitní okna, která zajistí izolaci tepla. Řada budov v ČR už rekonstrukcí prošla, stále ale existují ty, které každoročně protápí energii, kterou by si mohly díky zateplení uchovat. „I nadále doporučujeme všem bytovým družstvům a SVJ, aby si zjistily možnosti dotace Nová zelená úsporám, která bytovým domům poskytuje příspěvky na udržitelné rekonstrukce, jako je právě zateplení. Díky tomu mohou ušetřit až 20 % všech nákladů,” dodává Martin Hanák.

[Autor: /čko/]

inzerce

Další podobné články

Poradíme s rekonstrukcí ploché střechy

Velká část bytových domů v České republice má plochou střechu. Jejich průměrné stáří však přesahuje padesát let. Je důležité vědět v jakém stavu se střecha nachází. Pokud je poškozená nebo skrz ni například zatéká do domu, je na čase rekonstrukce. Základem je...

číst více

Vinylová podlaha do bytu nabídne řadu předností

Stojíte před důležitým rozhodnutím, jakou podlahovou krytinu vybrat tak, aby sloužila dlouhé roky, ladila s interiérem a zároveň měla spoustu praktických vlastností? Pak věřte, že univerzální rada neexistuje. Velmi záleží na tom, do jaké místnosti podlahovou krytinu...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...