1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Vyzkoušejte praktické tipy, jak v kuchyni ušetřit za elektřinu, plyn i vodu
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Vyzkoušejte praktické tipy, jak v kuchyni ušetřit za elektřinu, plyn i vodu

Ne nadarmo se jim říká spotřebiče. Aby fungovaly, musejí spotřebovávat – elektřinu, plyn případně i vodu. Obecně platí, že ty, které máme v domácnosti deset a více let, už nejsou zpravidla hospodárné. Cestou k energeticky úspornému provozu ještě zrevidujeme některé naše zvyklosti, jak s energiemi a spotřebiči doma hospodaříme.

Nové spotřebiče vybírejte i podle štítků

Zatímco pračky, pračko-sušičky, chladničky, vinotéky a myčky nádobí se od roku 2021 označují novým systémem štítků s třídami A-G, další spotřebiče teprve na přeštítkování čekají. Proto ty nejúspornější pečicí trouby, sporáky, odsavače nebo sušičky prádla najdete ve třídě A+++. Informaci o energetické účinnosti každého spotřebiče najdete povinně uvedenou na štítku jak v kamenných obchodech, tak na webu výrobce i prodejce.

Do trouby může i více pokrmů současně

Pečení dělá domov domovem. Rozhodně není potřeba se pečených dobrot pod vidinou nákladů vzdát – spíš hledat cesty, jak využívat možnosti spotřebiče naplno. Například funkce Cook3 nebo dokonce Cook4 umožňuje připravit až čtyři různé chody najednou bez smíchání chutí i vůní.

Jako první vložíte pokrm s nejdelší dobou přípravy, a pak přidáváte další, případně prohazujete umístění plechů a upravujete teplotu. Prostor trouby vyhřejete jednou, a mnohem lépe teplo využijete. A ještě k tomu šetříte i svůj čas. Není tedy řeč o pečení čtyř plechů cukroví, ale o běžné přípravě vícechodového oběda.

K úsporám pomůže i mikrovlnná trouba

Při ohřevu v mikrovlnce používejte poklop. Pokrm naservírujete na talíř, zakryjete, a vytvořená pára jej zregeneruje. Ušetříte tak několik malých hrnců, v nichž byste na varné desce ohřívali maso, přílohu a omáčku a hrnce následně umývali v myčce nádobí. Takhle je vše hotové za pár minut, a zašpiníte jen jeden talíř.

Dobrá multifunkční mikrovlnka s unikátní funkcí Crisp a CrispFry a patentovaným zapékacím talířem dovede i péct pokrmy s křupavým povrchem a kůrčičkou, zapékat nebo fritovat bez tuku jako horkovzdušná fritéza. A horkovzdušný ohřev nahradí klasickou troubu. V takové mikrovlnné troubě můžete připravit vlastně všechno – křupavou pizzu, hranolky i rybí prsty, nedělní pečené kuře s křupavou kůžičkou nebo vláčný štrúdl. Navíc za mnohem kratší čas a s minimem energie. A funkce pro vaření v páře pomocí speciální nádoby vám nabídne výhody parní trouby.

Jak správně používat odsavače par

Aby odsavače fungoval co nejlépe, je třeba, abyste jej zapnuli ještě chvíli před vařením. „Když už je nad hrncem plno páry, je to pozdě. Odsavače totiž potřebuje pro optimální chod vytvořit podtlak. Tehdy je i odsávání nejúčinnější,“ radí Darina Papáčová, odbornice společnosti Whirlpool. Některým lidem vadí hluk, a tak odsavač zapínají co nejpozději. To ale není dobře. Je lepší si pořídit odsavač s účinným perimetrickým odsáváním a skutečně tichým chodem.

Energeticky úsporné varné desky doplňte pokličkami

Rekordmany v účinnosti a nízké spotřebě jsou jak známo indukční desky; porazí plyn i rychlovarnou konvici. Mohou mít i automatické funkce, které odvedou daný úkol co nejúsporněji. A také možnost vaření na spojené ploše FlexiCook nejen ve velké nádobě, ale také až ve třech menších.

„Jestli nedáte dopustit na plyn, výhodné jsou varné desky s dvoukorunkovými hořáky, které vytváření dva prstence s velmi efektivním ohřevem uprostřed i vně hořáku. Unikátní Multilevel Flame s krokovou regulací planeme zase zaručí vždy stejné, přesné nastavení intenzity ohřevu, kterou pro daný úkol potřebujete,“ dodává Darina Papáčová.

Je tu ještě i trik našich babiček: používejte pokličky. A také nádobí se silným dnem, třeba litinové, které mnohem lépe akumuluje a drží teplo. Zdroj ohřevu tak můžete i vypnout o něco dřív, a pokrm sám „dojde“. Mnohem rychlejší a úspornější je také vaření v tlakovém hrnci.

U myček více využívejte automatiku

Myčky jsou skvělým pomocníkem, co šetří skutečně velké množství vody a času. stavením automatického programu předejdete nesprávné volbě a zbytečnému plýtvání,“ radí Darina Papáčová.

Speciální programy, jako je intenzivní mytí při vysoké teplotě, je zbytečné používat, když k tomu není důvod. Hodně energie ušetří i přirozené dosušování při otevřených dvířkách, pokud myčka tuto možnost má. Navíc tento systém brání i možnému šíření bakterií v teplém, vlhkém prostředí bez přístupu vzduchu. Myčku i filtr opět pravidelně čistěte. Jinak je činnost cirkulačního čerpadla ztížená, což se odrazí na spotřebě.

Foto: Whirlpool

[Autor: /čko/]

inzerce

Další podobné články

Nenechte si drobným hmyzem doma otravovat život

Mouchy, komáři, vosy, ale také mravenci nebo moli. Léto je dobou, kdy je hmyzu ve venkovním okolí velké množství. Nepříjemní společníci dokážou otrávit volné chvilky. Jejich intenzivní výskyt v interiéru navíc podporuje časté letní větrání a rozsvícená...

číst více

Vedro v bytě očima lékaře. Na co bychom měli dát pozor?

S chladem se umíme vyrovnat docela dobře – více se oblečeme, nebo si přitopíme. S horkem bojujeme všemi dostupnými zbraněmi. Pozor ale! I když máte pocit, že jste vedro v bytě alespoň trochu potlačili, pro váš organismus to vůbec nemusí být dobré řešení. Jak to vidí...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...