1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Z čeho se skládá cena elektřiny a kde najít nejlevnější?
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Z čeho se skládá cena elektřiny a kde najít nejlevnější?

Ceny elektřiny strmě vzrostly. Kolik zaplatíme nás zajímá více než kdy dříve. Z čeho vlastně se cena elektřiny skládá a co ji ovlivňuje? Zásadní pak je, abychom vybrali stabilního dodavatele s dobrým tarifem. Jak na to?

Z čeho se skládá cena elektřiny?

Cena elektřiny se skládá ze tří částí, z daní, neregulované složky a regulované složky, kterou určuje Energetický regulační úřad (ERÚ). Regulovaná složka tvoří více než polovinu celkové ceny za elektrické energie a obsahuje nejrůznější poplatky. Mezi nimi najdeme distribuční poplatky, poplatky operátorovi a za systémové služby a dále poplatek za rezervovaný příkon a také příspěvek na výrobu z obnovitelných zdrojů energie. Tyto poplatky jsou jasně dané a dodavatel energií je nemůže ani snížit, ani zvýšit.

Dodavatel energií ovšem může hýbat s neregulovanou složkou, jejíž součástí je vlastní silová elektřina. Jednotliví dodavatelé si tak mohou v cenách konkurovat a soutěžit. Záleží zejména na tom, v jakém období, jakým způsobem a jaké množství elektřiny pro své zákazníky pořídili.

Porovnejte ceny různých dodavatelů

Účinným způsobem, jak si být jisti, že platíte méně, je srovnání cen elektřiny od všech zásadních dodavatelů. Například na internetovém srovnávači Porovnej24.cz po zadání základních údajů zjistíte ceníky až 18 dodavatelů působících na českém trhu. Najdete zde navíc i neveřejné VIP ceníky včetně nejrůznějších akčních slev. Zjistili jste, že je vaše cena zbytečně vysoká? Není nic jednoduššího než dodavatele změnit.

Co byste si kromě ceny ještě měli u dodavatele elektřiny ohlídat?

O změně dodavatele byste měli uvažovat alespoň jednou ročně, když obdržíte vyúčtování. V této době si zkontrolujte, kolik platíte a zda není na českém trhu dodavatel s lepšími podmínkami. Kromě ceny ovšem nezapomeňte zhodnotit i celkové smluvní podmínky a také kvalitu zákaznického servisu. Se samotným přechodem vám pomůže nový dodavatel, který za vás provede ukončení u vašeho stávajícího dodavatele. Pozor však na to, jak máte koncipovanou aktuální smlouvu.

Kde doma hledat další úspory elektřiny?

Na elektřině se ale dá ušetřit i jinými způsoby. Trápí-li vás spotřeba energií i v případě, že dle vašeho zjištění platíte férové ceny, zamyslete se například nad zvoleným tarifem, způsobem vytápění nebo nad spotřebiči, které u vás v domácnosti běží nejčastěji. Nebylo by třeba vyměnit osvětlení? A co lednička či pračka? Patří do úsporných energetických tříd?

Prognózy cen elektřiny na rok 2022

V současné době odhadovat vývoj cen je velmi nejisté. Údaje ze začátku tohoto února hovoří o vzrůstajícím trendu. Zda se na cenách elektřiny nějak výrazně podepíše aktuální situace není jisté, dolů ceny ovšem v nejbližší době určitě nepůjdou. Srovnání dodavatelů a jejich ceníků je tak minimálně preventivním krokem, který by měl nyní každý udělat.

[Autor: Martin Macháček]

inzerce

Další podobné články

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...