1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Zájem o dotace na zateplení stoupá. Je možná i konzultace on-line přes videohovor
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Zájem o dotace na zateplení stoupá. Je možná i konzultace on-line přes videohovor

Poradenství, díky kterému lze výrazně ušetřit za energie, mají pro zájemce velkou cenu. Tématem číslo jedna stále zůstává zateplení. Tento trend potvrzují i konzultační střediska. Dotazy směřují především k dotacím na zateplování a praktickým otázkám.

Kde poradí s dotacemi pro zateplení?

Zdarma vám informace poskytnou Energetická konzultační a informační střediska (EKIS). Právě dotační poradenství je jedním z hlavních témat, o které mají Češi při energetických konzultacích zájem. V posledních letech vyřídila EKIS střediska více než 100 000 dotazů na projekty energetické účinnosti a úspor. Bezmála každý druhý dotaz se týkal zateplování budov a s tím související dotační podpory.

Centra EKIS, kterých je v současné době v České republice na šedesát, nabízí od letošního roku nově služby také formou individuálních živých videohovorů.

Klíčový je optimální poměr cena-efekt

EKIS poradí jak s velkými projekty, jako je například zateplení činžovního domu, tak i s výběrem vhodného osvětlení do malé dílny. Klientům navíc experti pomáhají i se žádostí o dotaci. „Klíčové je vždy kritérium ekonomické výhodnosti, nikoliv návratnosti investice. Primárně proto doporučujeme ty kroky, které mají nejlepší poměr cena–⁠efekt a jsou pro klienta ekonomicky nejvýhodnější,“ říká Ivana Hlinková, jednatelka EKIS Energy Centre České Budějovice, a dodává: „Nejdůležitější část projektu je příprava. Všem, kteří by rádi uspořili energie nebo už připravují konkrétní projekt, poradíme s odbornou stránkou energetických úspor nebo dotační podpory. Pevně věřím, že online videohovory širokou veřejnost osloví a že naše služby vyzkouší.“

Videohovor s konzultantem umožní i sdílení projektové dokumentace

Díky nové formě poradenství prostřednictvím videohovorů se EKIS stávají ještě dostupnější. Také jde o alternativu osobního poradenství, které je v době koronaviru velmi omezené. S EKIS odborníkem si stačí dohodnout termín konzultace, která se uskuteční v podobě videohovoru prostřednictvím Skypu, Teamsů, Zoomu nebo třeba aplikace Google Meet. Během konzultace formou videohovoru může zájemce o poradenství sdílet s odborníkem obrazovku a ukázat mu tak například projektovou dokumentaci a řešit s ním konkrétní detaily jako třeba navrženou skladbu stavebního materiálu nebo způsob vytápění. To vše jednoduše z pohodlí i bezpečí domova či kanceláře. Vedle individuálního poradenství online zůstává je možné i nadále využívat konzultace osobní či internetovou poradnu iEKIS.

Dotace hrají na poli energetických úspor důležitou roli

Čerpat dotace na energetické úspory umožňuje i program EFEKT. Zde lze v letošním roce čerpat na projekty energetických úspor v různých aktivitách až 150 milionů Kč. Další dotace jsou připraveny v evropských operačních programech.

Dotační podmínky fungují zároveň jako ukazatel dobře připraveného a realizovatelného projektu. „Splnění dotačních podmínek je garancí pro samotného žadatele, že projekt je v souladu s platnou legislativou a skutečné uspoří energie. To platí jak pro menší úpravy v domácnostech, tak pro rozsáhlejší úpravy,“ říká René Neděla, náměstek ministra průmyslu a obchodu pro energetiku.

Snížit energetickou náročnost pomůže i projekt Chytrá volba

Projekt Ministerstva průmyslu a obchodu chce ukázat, že příležitosti pro úspory energií jsou všude, kam se jen podíváme, a zvýšit tak povědomí o úsporách energie mezi širokou veřejností. Cílem tohoto projektu, určeného pro zástupce domácností, firem, ale i obcí a krajů, je poukázat na možnosti z řad jednoduchých i složitějších investičních opatření, které pomohou snížit spotřebu energií. Řada rad, tipů a ukázek dobré praxe i kontaktů na odborníky je k dispozici na www.chytra-volba.cz.

Svého nejbližšího EKIS poradce najdete na stránkách www.mpo-efekt.cz nebo můžete položit svůj dotaz v online poradně iEKIS.

[Autor: Martin Macháček]

inzerce

Další podobné články

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...