1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Zájem o dotace na zateplení stoupá. Je možná i konzultace on-line přes videohovor
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Zájem o dotace na zateplení stoupá. Je možná i konzultace on-line přes videohovor

Poradenství, díky kterému lze výrazně ušetřit za energie, mají pro zájemce velkou cenu. Tématem číslo jedna stále zůstává zateplení. Tento trend potvrzují i konzultační střediska. Dotazy směřují především k dotacím na zateplování a praktickým otázkám.

Kde poradí s dotacemi pro zateplení?

Zdarma vám informace poskytnou Energetická konzultační a informační střediska (EKIS). Právě dotační poradenství je jedním z hlavních témat, o které mají Češi při energetických konzultacích zájem. V posledních letech vyřídila EKIS střediska více než 100 000 dotazů na projekty energetické účinnosti a úspor. Bezmála každý druhý dotaz se týkal zateplování budov a s tím související dotační podpory.

Centra EKIS, kterých je v současné době v České republice na šedesát, nabízí od letošního roku nově služby také formou individuálních živých videohovorů.

Klíčový je optimální poměr cena-efekt

EKIS poradí jak s velkými projekty, jako je například zateplení činžovního domu, tak i s výběrem vhodného osvětlení do malé dílny. Klientům navíc experti pomáhají i se žádostí o dotaci. „Klíčové je vždy kritérium ekonomické výhodnosti, nikoliv návratnosti investice. Primárně proto doporučujeme ty kroky, které mají nejlepší poměr cena–⁠efekt a jsou pro klienta ekonomicky nejvýhodnější,“ říká Ivana Hlinková, jednatelka EKIS Energy Centre České Budějovice, a dodává: „Nejdůležitější část projektu je příprava. Všem, kteří by rádi uspořili energie nebo už připravují konkrétní projekt, poradíme s odbornou stránkou energetických úspor nebo dotační podpory. Pevně věřím, že online videohovory širokou veřejnost osloví a že naše služby vyzkouší.“

Videohovor s konzultantem umožní i sdílení projektové dokumentace

Díky nové formě poradenství prostřednictvím videohovorů se EKIS stávají ještě dostupnější. Také jde o alternativu osobního poradenství, které je v době koronaviru velmi omezené. S EKIS odborníkem si stačí dohodnout termín konzultace, která se uskuteční v podobě videohovoru prostřednictvím Skypu, Teamsů, Zoomu nebo třeba aplikace Google Meet. Během konzultace formou videohovoru může zájemce o poradenství sdílet s odborníkem obrazovku a ukázat mu tak například projektovou dokumentaci a řešit s ním konkrétní detaily jako třeba navrženou skladbu stavebního materiálu nebo způsob vytápění. To vše jednoduše z pohodlí i bezpečí domova či kanceláře. Vedle individuálního poradenství online zůstává je možné i nadále využívat konzultace osobní či internetovou poradnu iEKIS.

Dotace hrají na poli energetických úspor důležitou roli

Čerpat dotace na energetické úspory umožňuje i program EFEKT. Zde lze v letošním roce čerpat na projekty energetických úspor v různých aktivitách až 150 milionů Kč. Další dotace jsou připraveny v evropských operačních programech.

Dotační podmínky fungují zároveň jako ukazatel dobře připraveného a realizovatelného projektu. „Splnění dotačních podmínek je garancí pro samotného žadatele, že projekt je v souladu s platnou legislativou a skutečné uspoří energie. To platí jak pro menší úpravy v domácnostech, tak pro rozsáhlejší úpravy,“ říká René Neděla, náměstek ministra průmyslu a obchodu pro energetiku.

Snížit energetickou náročnost pomůže i projekt Chytrá volba

Projekt Ministerstva průmyslu a obchodu chce ukázat, že příležitosti pro úspory energií jsou všude, kam se jen podíváme, a zvýšit tak povědomí o úsporách energie mezi širokou veřejností. Cílem tohoto projektu, určeného pro zástupce domácností, firem, ale i obcí a krajů, je poukázat na možnosti z řad jednoduchých i složitějších investičních opatření, které pomohou snížit spotřebu energií. Řada rad, tipů a ukázek dobré praxe i kontaktů na odborníky je k dispozici na www.chytra-volba.cz.

Svého nejbližšího EKIS poradce najdete na stránkách www.mpo-efekt.cz nebo můžete položit svůj dotaz v online poradně iEKIS.

[Autor: Martin Macháček]

inzerce

Další podobné články

Poradíme s rekonstrukcí ploché střechy

Velká část bytových domů v České republice má plochou střechu. Jejich průměrné stáří však přesahuje padesát let. Je důležité vědět v jakém stavu se střecha nachází. Pokud je poškozená nebo skrz ni například zatéká do domu, je na čase rekonstrukce. Základem je...

číst více

Vinylová podlaha do bytu nabídne řadu předností

Stojíte před důležitým rozhodnutím, jakou podlahovou krytinu vybrat tak, aby sloužila dlouhé roky, ladila s interiérem a zároveň měla spoustu praktických vlastností? Pak věřte, že univerzální rada neexistuje. Velmi záleží na tom, do jaké místnosti podlahovou krytinu...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...