1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Zálohy na elektřinu není radno podceňovat
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Zálohy na elektřinu není radno podceňovat


S koncem loňského roku přestal platit vládní cenový strop pro ceny elektřiny a plynu. Zároveň s tím začala platit vyhláška Energetického regulačního úřadu, která znatelně zvýšila poplatky za distribuci elektřiny. Jak se tyto skutečnosti promítají do našich celkových nákladů?  

Jaké je zdražení?

„U plynu zdražení poplatků nezpůsobilo tak dramatický dopad na celkovou cenu a výslednou fakturaci. Jinak je tomu u elektřiny, jedna MWh průměrné spotřebované elektřiny zdražila o cca 1200 Kč včetně DPH,“ říká Lukáš Kaňok, ředitel sekce energo společnosti Kalkulátor.cz.

Zákazníky nyní můžeme rozdělit do tří skupin s odlišnými dopady zdražení.

1. skupina: Stále platíte cenu určenou vládním stropem

Do této skupiny řadíme ty zákazníky, kteří na konci roku 2023 za elektřinu stále platili cenu určenou vládním stropem, tedy přibližně 6000 Kč za 1 MWh. Bez vládního stropu by spousta z nich platila dramaticky více. Co tuto skupinu čeká v roce 2024? Ke konci roku 2023 se většina dodavatelů pokusila domluvit se zákazníky na snížení ceny elektřiny mírně pod vládní strop. Pokud měl někdo smlouvu na dobu neurčitou, jeho cena za 1 MWh se většinou snížila přibližně o 1000 Kč. Na začátku roku 2024 začaly platit nové distribuční poplatky, které zvýšily cenu 1 MWh elektřiny o cca 1200 Kč. Sleva na elektřině a zvýšení poplatků za distribuci se tak téměř srovnaly. Většině těchto zákazníků tak změna od ERU nepřinesla nijak moc dramatické zdražení.  

„Výsledná fakturovaná částka by se této skupině však mohla ještě o dost snížit, pokud by zákazník byl aktivní a nenechal řešení jen na současném dodavateli. Ten má sice ze zákona povinnost prodloužit smlouvu a nabídnout novou cenu, ale zcela určitě nebude dávat to nejlepší, co je na trhu. Většina dodavatelů v případě, že zákazníkům zlevnila automaticky, nabízela cenu kolem 5000 Kč / MWh včetně DPH. Co to znamená? Především to, že existuje ještě velký prostor pro úsporu, protože v současné době nabízí někteří dodavatelé cenu elektřiny o cca 1000 Kč za 1 MWh nižší, tedy na úrovni 4000 Kč/ MWh včetně DPH,“ upozorňuje Lukáš Kaňok, ředitel sekce energo společnosti Kalkulátor.cz.

„Pozor si však musí dát každý zákazník, který měl cenu nad vládním stropem a jeho dodavatel mu cenu elektřiny nesnížil. Těmto zákazníkům začnou dodavatelé účtovat ceny, které v loňském roce kontroloval vládní cenový strop. A zde je jediným rozumným řešením nechat si srovnat ceny od specialistů a najít si rychle nového dodavatele,“ říká Lukáš Kaňok, ředitel sekce energo společnosti Kalkulátor.cz.

2. skupina: Našli jste si v loňském roce aktivně výhodnější nabídku

Zde najdeme zákazníky, kteří si v průběhu roku 2023 sami našli výhodnější nabídky. Díky tomu za elektřinu platí přibližně 5000 Kč za 1 MWh. V dopadech zdražení distribučních poplatků jsou na tom tito zákazníci paradoxně hůře. Na nižší cenu elektřiny si již zvykli a nyní se jim zvedají pouze distribuční poplatky o již zmíněných cca 1200 Kč za 1 MWh.

3. skupina: Dosud vám neskončila fixovaná cena

Tuto skupinu tvoří několik set tisíc zákazníků, kteří dosud platili nízké ceny z doby před energetickou krizí. Ti se měli doposud nejlépe. Elektřina se jim nezdražila, dokonce jeden rok nemuseli platit poplatky za obnovitelné zdroje, a tak vlastně ještě více ušetřili. Právě oni ale nyní čelí největším cenovým šokům. Jakmile jim totiž skončí zafixovaná cena, přejdou na aktuální ceníky, které jsou pro všechny stejné. Přestože se budou opravdu snažit a najdou si jednu z nejlevnějších nabídek, i tak se jim zdraží elektřina jako taková na dvojnásobek. K tomu mají stejné zdražení distribučních poplatků jako všichni ostatní. Místo 2000 Kč/MWh budou nově platit 4000 Kč/MWh a navíc ještě 1200 Kč/MWh za distribuční poplatky.
 
Pro detailnější příklad jsme vybrali zákazníka, který elektřinou topí a má spotřebu 15 MWh. Musí počítat se zdražením téměř o 50000 Kč za rok. Jeho cena elektřina se mu totiž zvýšila z předkrizových 2000 Kč na dvojnásobek a nově za ní platí 4000 Kč. To znamená o 30000 Kč za rok více. Navíc tuto částku bude platit jen tehdy, pokud si vybere jeden z aktuálně nejlevnějších produktů.

Chtěli byste změnit podmínky pro odběr elektřiny?

I pro zákazníky s dlouhodobými smlouvami existují možnosti změny, které mohou přinést úspory.

[Autor: /čko/]

inzerce

Další podobné články

Poradíme s rekonstrukcí ploché střechy

Velká část bytových domů v České republice má plochou střechu. Jejich průměrné stáří však přesahuje padesát let. Je důležité vědět v jakém stavu se střecha nachází. Pokud je poškozená nebo skrz ni například zatéká do domu, je na čase rekonstrukce. Základem je...

číst více

Vinylová podlaha do bytu nabídne řadu předností

Stojíte před důležitým rozhodnutím, jakou podlahovou krytinu vybrat tak, aby sloužila dlouhé roky, ladila s interiérem a zároveň měla spoustu praktických vlastností? Pak věřte, že univerzální rada neexistuje. Velmi záleží na tom, do jaké místnosti podlahovou krytinu...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...