1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Zapomínáme chránit spotřebiče před přepětím v síti, pozor na to!
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Zapomínáme chránit spotřebiče před přepětím v síti, pozor na to!

Jeden úder blesku nebo výpadek elektřiny dokáže napáchat spoustu škod na spotřebičích, které každý z nás máme v domácnosti. Nejčastěji to odnáší spotřebiče jako pračka, myčka, televize nebo bojler a škody se mohou mnohdy vyšplhat na desítky tisíc korun.

Přepětí v síti nelze zabránit, spotřebiče ale můžeme chránit

Přepětí v síti je napětí, které svou intenzitou převyšuje amplitudu jmenovitého napětí. Jednoduše řečeno je to stav, kdy se v elektrické rozvodné síti nachází vyšší než provozní napětí. Liší se svou velikostí, časovým průběhem a příčinou vzniku. Napětí může dosáhnout úrovně několika stovek V až několika desítek kV. Jedinou prevencí je bohužel jen instalace přepěťových ochran.

Přepětí v síti může mít řadu příčin

Jednou z příčin je spínání spotřebičů. „Asi každému z nás se už někdy stalo, že doma zapojil nějaký výkonný spotřebič a vyhodil pojistky v celém bytě či domě. Nejčastěji se jedná o velmi výkonné spotřebiče, jako jsou okružní pily či svářečky. Někdy to ale může způsobit i jen zapnutí několika spotřebičů najednou v jednom okruhu,“ vysvětluje Jakub Tobiáš z českého energetického holdingu LAMA ENERGY GROUP. Energie při takto vzniklém přepětí je menší než ta z atmosférické elektřiny, i tak ale může nějaké citlivější spotřebiče poškodit.

Další příčinou jsou poruchy v rozvodné síti, kdy na jedné fázi napětí prudce stoupne, přičemž na jiné klesne. Tyto poruchy často trvají delší dobu, setkáváme se s nimi ovšem výjimečně.

V neposlední řadě je potřeba zmínit i atmosférické přepětí, které je vyvolané údery blesku. Blesk přitom nemusí uhodit přímo do objektu. Škody napáchá i úder do vodičů rozvodné soustavy, na kterou je objekt připojen. Tyto poruchy nelze ovlivnit a jedinou ochranou je opět prevence.

„Dále je nutné rozlišovat přepětí podle časového průběhu. Nejčastěji dochází k přepětí trvalému nebo dočasnému, existuje ale i přepětí přechodné a kombinované. Pro elektrické spotřebiče mohou znamenat fatální následky všechny výše zmíněné,“ dodává Tobiáš.

Jak funguje ochrana proti přepětí

Pokud pomineme složitější typy ochrany, jako je kvalitní uzemnění a svodiče přepětí, do běžné domácnosti postačí pořídit tzv. přepěťovou ochranu. Jedná se o zařízení, které chrání spotřebiče před náhlým navýšením napětí v elektrické síti. „Přepěťová ochrana pohltí nadbytečné napětí, které se poté nedostane do samotného spotřebiče. Ochrana vypadá jako adaptér, takový mezikus mezi zásuvkou a elektrickou zástrčkou spotřebiče,“ říká Jakub Tobiáš.

Jak vybrat kvalitní přepěťovou ochranu

Ceny ochrany proti přepětí začínají na pár stokorunách, liší se ovšem v celkové hodnotě energie, kterou jsou schopny absorbovat. Ta je definována v joulech a platí, že čím vyšší udávaná hodnota, tím lépe ochráníte vaše spotřebiče. Ochranu proti přepětí byste měli pořídit pro všechny dražší spotřebiče, zejména pak pro kotel nebo bojler, pro televizi, pračku, myčku či chladničku. „Pokud bydlíte v lokalitě, kde často dochází k výpadků proudu, doporučuji si zřídit i pojištění proti přepětí, které je většinou součástí pojištění domácnosti. Pokud by došlo k nějakému incidentu, pojišťovna vám poté škody proplatí,“ uzavírá Jakub Tobiáš z LAMA energy.

[Autor: /čko/]

inzerce

Další podobné články

Poradíme s rekonstrukcí ploché střechy

Velká část bytových domů v České republice má plochou střechu. Jejich průměrné stáří však přesahuje padesát let. Je důležité vědět v jakém stavu se střecha nachází. Pokud je poškozená nebo skrz ni například zatéká do domu, je na čase rekonstrukce. Základem je...

číst více

Vinylová podlaha do bytu nabídne řadu předností

Stojíte před důležitým rozhodnutím, jakou podlahovou krytinu vybrat tak, aby sloužila dlouhé roky, ladila s interiérem a zároveň měla spoustu praktických vlastností? Pak věřte, že univerzální rada neexistuje. Velmi záleží na tom, do jaké místnosti podlahovou krytinu...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...