1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Zasklení lodžie nebo balkónu dokáže ušetřit přes 20 % nákladů na vytápění
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Zasklení lodžie nebo balkónu dokáže ušetřit přes 20 % nákladů na vytápění

Rostoucí ceny energií dnes motivují obyvatele bytových domů k úsporám a jsou častým důvodem k investicím do zateplení nebo do nových oken. Existuje i snadněji realizovatelné opatření, které prokazatelně snižuje tepelné ztráty, a tím i náklady domácnosti na vytápění. Jde o kvalitní, systémově řešené zasklení balkonu či lodžie.

Kolik ušetřili se zasklením lodžie v typickém paneláku?

Význam balkonového zasklení jako opatření na úsporu energie na vytápění je potvrzeno teoretickým výpočtem i experimentálním ověřením. Dopadem zasklení lodžie na energetickou náročnost budovy se podrobně zabývá technický posudek, který v roce 2017 vypracovali odborníci z Ústavu technologií stavebních hmot a dílců Fakulty stavební VUT v Brně.

Jako modelový případ byla zvolena situace v typickém bytě panelového domu, který nedávno prošel rekonstrukcí, má zateplenou fasádu a nová plastová okna s izolačním dvojsklem. Odborné posouzení potvrdilo, že zasklení v zimním období zvýší teplotu v prostoru lodžie, čímž sníží energetickou ztrátu v přilehlé konstrukci. Z teoretického výpočtu modelové situace a jeho následného experimentálního ověření přímo v bytě vyplynulo, že se měrná tepelná ztráta sníží o 20 až 22 %.

Konkrétní přínos zasklení lodžie ke snížení energetické náročnosti přiléhajícího bytového prostoru závisí také na technickém stavu budovy. Pokud by zde nebyla realizována opatření k úspoře energií v podobě zateplení fasády a výměny oken, ztráta by se podle výpočtu snížila až o 29,2 %. Naopak při realizaci opatření na úrovni současných technických norem by se zasklením lodžie dosáhlo snížení měrné tepelné ztráty o 18,9 %.

Na co si dát pozor při realizaci

Zasklení by se ideálně mělo řešit už v rámci projektu, což ulehčí i veškerou administrativu. Při výběru zábradlí je totiž třeba si uvědomit, že instalace horního zasklení představuje výrazné zatížení. Vedle nosnosti zábradlí zde hraje roli i jeho technické řešení a těsnost celé konstrukce. I když o zasklení ještě není rozhodnuto, vyplatí se už při realizaci zábradlí provést přípravu na uchycení konzolí pro zasklívací systém. Kdykoli později se pak majitel bytu může rozhodnout pro dodatečné zasklení a velmi jednoduše ho realizovat.

Pokud investor se zasklením nepočítá už předem a všechno chce řešit až dodatečně, není to efektivní způsob a ani výsledek zpravidla není optimální. Očekávaný efekt v podobě úspory energií potřebných na vytápění se bez systémového řešení vůbec nemusí dostavit. Dodatečné utěsňování bočních mezer mezi fasádou a konstrukcemi totiž není tak dokonalé, aby zaručilo snížení energetických ztrát. Dotěsňování konstrukcí zároveň investici do zasklení zbytečně prodražuje. Takové nesystémové řešení navíc není ani estetické a výsledný vzhled tak může být pro majitele bytu zklamáním.

V každém případě je potřeba nepodcenit fázi přípravy a pečlivě vybírat dodavatele. Při rekonstrukci balkonů či lodžií by si investor měl dát pozor, aby od dodavatele dostal kvalitní zboží včetně kvalitní montáže. Solidní dodavatel neukazuje nabídku jen na obrázku, ale přiveze vzorky v reálné podobě a umožní prohlídku referenčních staveb se stejnou nebo podobnou realizací. Pro ověření správného výběru lze také realizovat jeden vzorový balkon, který je možné dodatečně demontovat nebo upravit.

Další důvody, proč se zasklení vyplatí

Vedle úspor energií zasklívací systémy přináší obyvatelům bytových domů i řadu dalších výhod. Zvyšují hodnotu nemovitosti a rozšiřují byt o další obytný prostor využitelný po většinu roku. Balkony či lodžie jsou se zasklením chráněné před nepříjemným větrem i deštěm. Zasklení také posiluje ochranu proti zlodějům a tlumí hluk přicházející zvenčí.

Základem všeho je ovšem volba balkonového zábradlí odpovídající konstrukce a vhodného navazujícího zasklení, které spolu budou tvořit systémový celekTaková řešení nabízí například firma Alumistr. I když se vám některý typ zasklení může více líbit, je vždy třeba konzultovat s odborníky, protože je vždy nutné posoudit vhodnost daného typu pro konkrétní dům.

[Autor: /čko/]

inzerce

Další podobné články

Ceny starších bytů jdou dále nahoru

O cenovém trendu u straších bytů nemůže být pochyb. Meziročně zaznamenala zkoumaná města růst od 4 procent v Českých Budějovicích do 13 procent v Ostravě. Jedinou výjimku tvořilo Ústí nad Labem, kde byl na trhu meziročně ještě poslední prostor pro cenovou korekci...

číst více

Kdy nemusíte zdanit příjem z prodeje nemovitosti?

Při splnění zákonných podmínek nepodléhá příjem z prodeje nemovitosti zdanění, v opačném případě však ano. Rozhoduje délka trvalého pobytu v dané nemovitosti, forma a termín nabytí nemvitosti a některé další faktory. Kdy nemusíte zaplatit daň z příjmu z prodeje...

číst více

Reklamace vyúčtování elektřiny nebo plynu

Jaro je zpravidla obdobím vyúčtování spotřebovaných energií. V případě špatného nastavení záloh, či neočekávané změně ve spotřebě, vás však může čekat neplánovaný výsoký výdaj. Někdy jde však o sporné situace, kdy se spotřebitel domnívá, že mu byla naúčtována příliš...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...