1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Zateplení domu vyřeší řadu problémů, musí však být provedeno správně
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Zateplení domu vyřeší řadu problémů, musí však být provedeno správně

Tématem číslo jedna i u bytových domů stále zůstávají vysoké výdaje za energie. Snížit je nám může pomoci řada opatření. Základem je kvalitní zateplení, jako nezbytný krok je snížení tepelných ztrát domu. Jak pro rekonstrukci před sousedy argumentovat i jaká opatření bývají u bytových domů nejefektivnější, vysvětluje Tomáš Truxa, odborník na zateplení ze společnosti Isover, Saint-Gobain.

Zateplení může uspořit až polovinu výdajů za energie

Někteří ze sousedů se mohou okamžité investici bránit, měli by však mít na paměti, že se jim jednorázový výdaj velmi brzy vrátí právě na nákladech za energie. „Ideální je samozřejmě zateplit objekt celý. Jedině tak zcela minimalizujeme tepelné ztráty a spotřebu energií můžeme stáhnout až na polovinu,“ říká Tomáš Truxa.

Zdravější a příjemnější prostředí uvnitř domu, moderní vzhled budovy

Zateplení přitom skýtá i další výhody, které by vlastníkům jednotek nemusely být proti srsti. „Zateplením zvýšíme vnitřní povrchovou teplotu konstrukce vnější stěny, a tak zabráníme kondenzaci vody na vnitřní straně stran a případnému vzniku plísní. Moderní vzhled, který díky renovaci získá fasáda, navíc zvýší tržní hodnotu celého objektu,“ vyjmenovává argumenty pro zateplení odborník z Isoveru.

Využijeme-li pro zateplování minerální izolaci, může nám navíc pomoci také s odhlučněním budovy. Ve výsledku tak zateplení povede nejen k úsporám na energiích a vyššímu tepelnému komfortu, ale vytvoří zdravější a příjemnější prostředí pro všechny obyvatele domu.

Smysl má i zateplení stropu sklepa a některých dalších prostor domu

Pokud však nemáte odvahu ostatním vlastníkům navrhovat, že by se měl ihned zateplit celý dům, je vhodné zamyslet se nad menšími opatřeními, která mohou pokrýt významné tepelné ztráty. U bytových domů bývá častým prohřeškem například teplo unikající z vytápěných prostor do těch nevytápěných, jako jsou chodby nebo sklepy.  Ideálním řešením je v takovém případě například zateplení stropu sklepa. Lze jej aplikovat i celoplošným lepením na stropní konstrukci bez dodatečného kotvení – ve sklepě systém ostatně nemusí vzdorovat rozmarům počasí a větru, a tak není nutné jeho zajištění upevňovat. „Pro prostory typu sklepů a garáží se vyrábí i speciální druh minerální izolace opatřený finálním nástřikem v bílé či šedé barvě. Ten má dostatečný krycí efekt, takže už zateplení není třeba opatřovat žádným dodatečným nátěrem,“ doporučuje Tomáš Truxa.

Staré zateplení již nemusí stačit

Rekonstrukce bývá někdy na místě i v případě, že dům v minulosti již zateplen byl. Sousedé mohou v tomto případě namítat, že zateplení již mají a nemá tedy smysl investovat do dalšího. Standardy na tloušťku izolace se však postupem času změnily. „Před dvaceti lety se běžně doporučovala izolace o tloušťce 50 až 80 milimetrů, dnes však máme normy přísnější, protože chceme, aby byl provoz domů udržitelnější. Nemluvě o stále rostoucí ceně energií na vytápění, která způsobuje, že se počáteční investice do zateplení vyplácí stále rychleji,“ vysvětluje Tomáš Truxa. Proto je zde možnost provést takzvané zateplení na zateplení, které komfort v domě výrazně zvyšuje. Spočívá v umístění další vrstvy izolace na starší zateplení. „Ujistíme-li se, že je stávající zateplení dostatečně pevné a stabilní, můžeme na něj umístit další vrstvu izolantu, abychom dosáhli ideální tloušťky,“ říká odborník z Isoveru.

Jaké jsou současné normy pro tloušťku izolantu?

Současné normy stanovují tloušťku izolantu na 140 až 200 milimetrů u běžných staveb a na až 300 milimetrů u pasivních domů, konkrétní číslo by ale měla určit projektová dokumentace a energetický posudek. „Právě tyto náležitosti je třeba mít vyřízené předtím, než se do rekonstrukce domu pustíme. Začít bychom měli tím, že oslovíme energetického specialistu, který vypracuje takzvaný energetický posudek. V něm navrhne vhodná řešení,“ radí Tomáš Truxa. Poté, co jsou navržená řešení schválena, se vypracuje projektová dokumentace, v níž jsou konkrétní opatření detailně rozpracována. „Následně je třeba vybrat vhodné stavební materiály a najít spolehlivou firmu, která nám zaručí dobrý výsledek rekonstrukčních prací. Vždy je lepší si předem ověřit recenze řemeslníků, které si najímáme,“ varuje odborník z Isoveru. Odbornou radu můžeme v tomto případě hledat i přímo u výrobců stavebních materiálů, například v Centru technické a obchodní podpory společnosti Saint-Gobain, která je u nás lídrem na trhu se stavebními materiály.

Financovat akci pomůže dotace na zateplení

Může se stát, že ačkoliv sousedy přesvědčíte o praktičnosti zateplení domu, budou mít stále jeden protiargument – nedostatek finančních prostředků. Často lze ale najít peníze ve společném fondu oprav. V současné době mohou navíc i samotná Společenství vlastníků jednotek žádat o podporu v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám. „Dotace se poskytuje na zateplení obvodových stěn, střechy, stropů či podlah. Pokrýt přitom může až polovinu výdajů na rekonstrukci,“ vysvětluje Tomáš Truxa. Investovat do zateplení tak může být v současné době velmi výhodné.

Optimální řešení vyplyne z energetického posudku

Součástí programu schůzí bývá obvykle vyúčtování za proběhlé období a možnost úspory nákladů do budoucna. „Přesvědčivý předseda SVJ by tak měl již v tuto chvíli mít v ruce energetický posudek s návrhem optimálního řešení zateplení domu a v nejlepším případě i předjednanou nabídku od realizační firmy,“ říká odborník z Isoveru. V takové fázi pak stačí jen předložit návrh k odhlasování. Jinak by bylo nutné čekat na další příležitost, která třeba může přijít až za rok.

Máte-li tedy pocit, že vy i vaši sousedé platíte za energie na vytápění již příliš vysoké částky, nebo se vám zdá, že vaše bydlení neposkytuje komfort, jaký byste si všichni zasloužili, je možná na čase zasadit se o změnu. Schůze SVJ je pro to ideální chvílí.

[Autor: /čko/]

inzerce

Další podobné články

Ceny starších bytů jdou dále nahoru

O cenovém trendu u straších bytů nemůže být pochyb. Meziročně zaznamenala zkoumaná města růst od 4 procent v Českých Budějovicích do 13 procent v Ostravě. Jedinou výjimku tvořilo Ústí nad Labem, kde byl na trhu meziročně ještě poslední prostor pro cenovou korekci...

číst více

Kdy nemusíte zdanit příjem z prodeje nemovitosti?

Při splnění zákonných podmínek nepodléhá příjem z prodeje nemovitosti zdanění, v opačném případě však ano. Rozhoduje délka trvalého pobytu v dané nemovitosti, forma a termín nabytí nemvitosti a některé další faktory. Kdy nemusíte zaplatit daň z příjmu z prodeje...

číst více

Reklamace vyúčtování elektřiny nebo plynu

Jaro je zpravidla obdobím vyúčtování spotřebovaných energií. V případě špatného nastavení záloh, či neočekávané změně ve spotřebě, vás však může čekat neplánovaný výsoký výdaj. Někdy jde však o sporné situace, kdy se spotřebitel domnívá, že mu byla naúčtována příliš...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...