1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Zjistěte, kudy vám z domu utíká teplo. Je ideální doba pro termovizní měření
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Zjistěte, kudy vám z domu utíká teplo. Je ideální doba pro termovizní měření

Období, kdy je možné termovizní měření budov provádět, je limitované dostatečným rozdílem vnitřní a vnější teploty. Podmínkou pro termovizní snímkování je rozdíl vnitřní a vnější teploty minimálně 10 °C.

Jaké informace díky termokameře získáte?

Termovizní (infračervené) snímkování fasády budovy odhalí místa, kudy z ní uniká teplo. Může se jednat o místa s nedostatečnou tepelnou izolací, o tzv. tepelné mosty, špatně osazená nebo netěsnící okna, poruchy v konstrukci budovy a další problémy. U domu před rekonstrukcí tak rychle získáte přehled o kritických místech. U domů po rekonstrukci vám termovizní měření ukáže, zda bylo vše provedeno tak, aby váš dům efektivně hospodařil s energiemi a vy jste neplatili za vytápění zbytečně vysoké částky. V obou případech pak termovizní měření jasně odhalí i naše časté zlozvyky, kdy teplotu v interiéru korigujeme průběžně otevřenou ventilací.

Termovizní měření využijete i uvnitř domu

Často podceňovaným místem úniků tepla jsou například ležaté rozvody teplé vody. Proto se vyplatí si nechat prověřit tepelné ztráty i uvnitř domu. Věděli jste, že díky nedostatečné tepelné izolaci ležatých rozvodů můžete přicházet až 5 % nákladů na vytápění a ohřev vody, které ovšem zaplatíte stejně tak, jako byste je využili pro vytápění vašeho bytu?

Termovize vám pomůže odhalit problémová místa i přímo u vás v bytě. Typickými místy, na která je dobré se zaměřit, je osazení oken. Díky termovizi snadno zjistíte, zda vám tudy neuniká teplo, které platíte.

Princip termovizního měření, spočívající v zaznamenávání rozdílných teplot, vás ale také upozorní na místa se zvýšenou vlhkostí, kde by mohla hrozit plíseň. Odhalí i nefunkční části podlahového vytápění a podobně.

Snímky, i protokol s hodnocením

Termovizní měření si můžete vyzkoušet i sami, stačí si půjčit termovizní kameru. U těchto základních typů ale očekávejte spíše základní informaci, jak na tom váš dům nebo byt s tepelnými ztrátami je. Vyhodnocení také zůstane na vás. Není obtížné – plochy s tepelnými ztrátami se vám zobrazují odlišnými barvami. Pro prvotní orientaci je to dostačující.

Můžeme si ale objednat i profesionální termovizní měření. Standardní nabídka zahrnuje pět fotografií, je však možné si přikoupit další. Místa s úniky tepla jsou na termosnímcích vyznačena a výstupem je i protokol s vyhodnocením.

[Autor: Martin Macháček]

inzerce

Další podobné články

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...