1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Znáte své povinnosti, pokud pronajímáte svůj byt turistům?
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Znáte své povinnosti, pokud pronajímáte svůj byt turistům?

Provozováním krátkodobého pronájmu si v Čechách vydělává čím dál více lidí. Jedná se o zajímavou možnost pravidelného přivýdělku a byty v turisticky zajímavých lokalitách je škoda tímto způsobem nezpeněžit. Na poskytování tohoto druhu ubytování je ale podle zákona pohlíženo jako na živnost, a platí pro něj určité podmínky. Jaké to jsou? 

Ubytování v soukromí a jeho definice

Ubytováním v soukromí rozumíme přechodné krátkodobé turistické ubytování v minimálně jednom a maximálně ve čtyřech ubytovacích jednotkách v rodinném domě, bytovém domě nebo ve stavbě pro rodinnou rekreaci. To mj. znamená i to, že takové zařízení musí být řádně zkolaudováno jako jedno z výše uvedeného výčtu. Daný objekt musí být v majetku provozovatele, a pokud chce krátkodobé ubytování provozovat nájemce, musí k tomu mít souhlas vlastníka. Díky tomu je mj. možné přenechat provoz ubytování v soukromí realitním společnostem.

Živnostenské oprávnění

Provozovatel krátkodobého pronájmu musí mít oprávnění k živnosti v oblasti ubytovacích služeb. Tato živnost je živnost volná, a není třeba dokládat žádné vzdělání nebo oprávnění. Se založením živnosti se ovšem pojí jistá administrativa nebo pravidelné odvádění poplatků či daní (pouze, pokud příjmy přesáhnou stanovenou hranici). 

Evidence cizinců

Vaší povinností je také pravidelné hlášení o pobytu cizinců na území ČR. V praxi to znamená, že do tří dnů od ubytování daného cizince musíte písemně nebo elektronickou cestou oznámit údaje o pobytu a o konkrétní osobě cizinecké policii. Od ubytované osoby byste tak vždy měli vyžadovat cestovní doklad a vyplněný a podepsaný přihlašovací tiskopis.

Plánované regulace

Již v letošním roce se plánují zavést další regulace, které vyplývají z jednání Evropské komise. Novela bude pravděpodobně vymezovat charakter krátkodobého ubytování a stanoví pravidla pro jeho poskytování. Ve hře je několik scénářů. Cílem je vnést větší transparentnost do celé sféry soukromého ubytování.

Každý provozovatel například bude mít své unikátní registrační číslo, díky kterému bude možné provádět namátkovou kontrolu dodržování předepsaných pravidel. Pokud by se zjistily nějaké nesrovnalosti, úřad by měl mít možnost pozastavit platnost registrace. Dále se navrhuje na pravidelné bázi sdílet data ohledně vytíženosti ubytování. Přísněji se však bude pohlížet i na dodržování nočního klidu nebo na pořádek ve společných prostorách. Na majitele těchto bytů se tak valí další dávka povinností a provozování krátkodobého pronájmu zabere ještě více času. Znovu se nabízí otázka, zda se nevyplatí správu soukromého ubytování svěřit společnosti, která se tím zabývá.

Na přesné znění novely zákona si budeme ještě chvíli muset počkat. Je však již jisté, že pro krátkodobá ubytování jsou nastavována přísnější pravidla, což je pro mnoho spolubydlících dobrá zpráva.

[Autor: /čko/]

inzerce

Další podobné články

Poradíme s rekonstrukcí ploché střechy

Velká část bytových domů v České republice má plochou střechu. Jejich průměrné stáří však přesahuje padesát let. Je důležité vědět v jakém stavu se střecha nachází. Pokud je poškozená nebo skrz ni například zatéká do domu, je na čase rekonstrukce. Základem je...

číst více

Vinylová podlaha do bytu nabídne řadu předností

Stojíte před důležitým rozhodnutím, jakou podlahovou krytinu vybrat tak, aby sloužila dlouhé roky, ladila s interiérem a zároveň měla spoustu praktických vlastností? Pak věřte, že univerzální rada neexistuje. Velmi záleží na tom, do jaké místnosti podlahovou krytinu...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...