1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Zvažujete i pro váš dům společnou fotovoltaiku?  
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Zvažujete i pro váš dům společnou fotovoltaiku?  

Pro vlastníky a nájemce bytových domů zpracovala Unie komunitní energetiky (UKEN) se svými partnery manuál s názvem Jak na společnou fotovoltaiku u bytových domů. Zabývá se technickými, ekonomickými, právními i společenskými aspekty sdílení elektřiny v bytových domech podle novelizované vyhlášky Energetického regulačního úřadu (ERÚ) o Pravidlech trhu s elektřinou. Ambicí manuálu je poskytnout praktický návod, jak fotovoltaiku realizovat a úspěšně provozovat. 

Jaké informace v manuálu najdete?

„Při zpracování manuálu jsme kladli důraz na maximální srozumitelnost jinak relativně složité problematiky. Manuál pokrývá celou šíři témat od technické roviny až po sociologicko-psychologické aspekty přesvědčování v rámci SVJ, odpovídá na často kladené otázky, ale dělá to jednoduchým a názorným jazykem,“ vysvětluje Tomáš Jagoš, expert na energetiku Hnutí DUHA a UKEN a jeden z autorů manuálu.

“V publikaci představujeme celkem čtyři provozní modely a poskytujeme přehled o tom, jak je to s rozhodováním, financováním, vlastnictvím, právem na využitím elektřiny a příspěvkem za ni, ale také s právem na prodej přebytků elektřiny nebo s tím, za jakých podmínek musíte platit daně,“ doplňuje Eliška Beranová, právnička Frank Bold a UKEN. 

Manuál Jak na společnou fotovoltaiku u bytových domů je dostupný k bezplatnému stažení na stránkách uken.cz.

Zájem o informace ohledně fotovoltaiky na bytových domech stoupá

Publikace, tak jak je zpracována, může být pro zástupce bytových domů a SVJ důležitým pomocníkem při přípravě a projednávání záměrů instalace FVE a následného sdílení vyrobené energie. Zájem o komplexní informace ohledně technických, ekonomických a provozních aspektech plynoucích z instalace FVE potvrzuje i SČMBD. „Věříme, že v domech, které již byly v předchozích letech zatepleny, je instalace FVE nejen dalším logickým krokem směřujícím ke snížení provozních nákladů spojených s užíváním bytů, ale také drobným příspěvkem ke zlepšení životního prostředí,“ hodnotí Martin Hanák, ředitel metodického odboru Svazu českých a moravských bytových družstev.

[Autor: /čko/]

inzerce

Další podobné články

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...