1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Zvažujete i pro váš dům společnou fotovoltaiku?  
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Zvažujete i pro váš dům společnou fotovoltaiku?  

Pro vlastníky a nájemce bytových domů zpracovala Unie komunitní energetiky (UKEN) se svými partnery manuál s názvem Jak na společnou fotovoltaiku u bytových domů. Zabývá se technickými, ekonomickými, právními i společenskými aspekty sdílení elektřiny v bytových domech podle novelizované vyhlášky Energetického regulačního úřadu (ERÚ) o Pravidlech trhu s elektřinou. Ambicí manuálu je poskytnout praktický návod, jak fotovoltaiku realizovat a úspěšně provozovat. 

Jaké informace v manuálu najdete?

„Při zpracování manuálu jsme kladli důraz na maximální srozumitelnost jinak relativně složité problematiky. Manuál pokrývá celou šíři témat od technické roviny až po sociologicko-psychologické aspekty přesvědčování v rámci SVJ, odpovídá na často kladené otázky, ale dělá to jednoduchým a názorným jazykem,“ vysvětluje Tomáš Jagoš, expert na energetiku Hnutí DUHA a UKEN a jeden z autorů manuálu.

“V publikaci představujeme celkem čtyři provozní modely a poskytujeme přehled o tom, jak je to s rozhodováním, financováním, vlastnictvím, právem na využitím elektřiny a příspěvkem za ni, ale také s právem na prodej přebytků elektřiny nebo s tím, za jakých podmínek musíte platit daně,“ doplňuje Eliška Beranová, právnička Frank Bold a UKEN. 

Manuál Jak na společnou fotovoltaiku u bytových domů je dostupný k bezplatnému stažení na stránkách uken.cz.

Zájem o informace ohledně fotovoltaiky na bytových domech stoupá

Publikace, tak jak je zpracována, může být pro zástupce bytových domů a SVJ důležitým pomocníkem při přípravě a projednávání záměrů instalace FVE a následného sdílení vyrobené energie. Zájem o komplexní informace ohledně technických, ekonomických a provozních aspektech plynoucích z instalace FVE potvrzuje i SČMBD. „Věříme, že v domech, které již byly v předchozích letech zatepleny, je instalace FVE nejen dalším logickým krokem směřujícím ke snížení provozních nákladů spojených s užíváním bytů, ale také drobným příspěvkem ke zlepšení životního prostředí,“ hodnotí Martin Hanák, ředitel metodického odboru Svazu českých a moravských bytových družstev.

[Autor: /čko/]

inzerce

Další podobné články

Poradíme s rekonstrukcí ploché střechy

Velká část bytových domů v České republice má plochou střechu. Jejich průměrné stáří však přesahuje padesát let. Je důležité vědět v jakém stavu se střecha nachází. Pokud je poškozená nebo skrz ni například zatéká do domu, je na čase rekonstrukce. Základem je...

číst více

Vinylová podlaha do bytu nabídne řadu předností

Stojíte před důležitým rozhodnutím, jakou podlahovou krytinu vybrat tak, aby sloužila dlouhé roky, ladila s interiérem a zároveň měla spoustu praktických vlastností? Pak věřte, že univerzální rada neexistuje. Velmi záleží na tom, do jaké místnosti podlahovou krytinu...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...