1. SBD Praha
  2. >
  3. Infopanel
  4. >
  5. Zvolit správnou fixaci hypotéky je dnes důležitější než kdy jindy
Témata
Přihlásit k odběru
Kontakt redakce

Zvolit správnou fixaci hypotéky je dnes důležitější než kdy jindy

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů rostou, a zdá se, že se poklesu jen tak nedočkáme. I tak však zájem o tyto úvěry na bydlení roste. Sazby totiž budou nejspíš ještě vyšší. Jakou fixaci tedy zvolit a na co si dát pozor při volbě hypotečního úvěru?

Úroková sazba versus fixace

„Jedním z kritérií, podle čeho si lidé vybírají hypoteční úvěr, je úroková sazba. Ruku v ruce s tím jde i délka fixace. Je-li hypotéka třeba na 30 let, neznamená to, že po celou dobu budete platit stejnou měsíční splátku. Výhoda a zároveň nevýhoda je, že po konci fixačního období se splátka hypotéky může změnit. Ti, kdo si pořídili hypotéku třeba se snovou sazbou kolem 1,5 procenta, mohou za po uplynutí fixačního období refinancovat i za 4 procenta. Na splátkách je to pak v řádech tisíců korun. Platí to ale i naopak,“ vysvětluje Jakub Veverka, hlavní ekonom Videobydleni.cz.

Kdy se vyplatí variabilní neboli plovoucí hypotéka

Nemá smysl nebrat si úvěr na vysněnou nemovitost jen proto, že jsou třeba momentálně hypotéky drahé. V době nízkých sazeb je dobré fixovat úvěr na delší dobu a v případě vysokých na kratší. Jsou-li sazby třeba kolem čtyř procent, stojí za to uvažovat nad variabilní neboli plovoucí hypotékou.

Variabilní hypotéka není tedy zafixovaná, ale může se měnit každý měsíc, a to jak směrem nahoru, tak i dolů. Záleží na úrokových sazbách, které vyhlašuje Česká národní banka. Tento typ hypotéky je spíše pro investory, kteří se věnují finančnímu trhu. V případě, že má zájemce o hypotéku pocit, že za rok sazby klesnou, může si sjednat jednoletou fixaci. V posledních letech je však největší zájem o pětileté fixace a v době nejnižších sazeb i o víceleté, například na deset, patnáct i dvacet let.

Dříve nemyslitelné. Sazby míří k sedmi procentům

„Pokud váháte, zda si koupit nemovitost na hypotéku teď nebo ještě vyčkat, tak nečekejte. Úrokové sazby letí vzhůru a zatím nepředpokládáme, že by měly výhledově klesat. Na konci roku 2022 můžeme čekat více jak 7% úrokové sazby. Podle vývoje inflace bude tedy ČNB šlapat dále na brzdu. Při současné inflaci 7-8 % je základní úroková sazba, kterou stanovuje ČNB, stále velmi nízko,“ podotýká Jakub Veverka z Videobydleni.cz.

Kromě úrokové sazby si hlídejte i RPSN

Úroková sazba není však jediným kritériem, které by měl zájemce o hypotéku brát v potaz. Důležité je hlavně RPSN, tedy roční procentní sazba nákladů, díky které se dozvíte, kolik budete měsíčně opravdu splácet.

„Do RPSN se promítají i ostatní poplatky spojené s hypotečním úvěrem, jako je například za vedení účtu, zřízení půjčky, na pojištění, nebo i za zasílání SMS zpráv při pohybu na účtu. RPSN tedy dá klientovi reálnou představu o měsíční splátce,“ doplňuje Jakub Veverka.

[Autor: Martin Macháček]

inzerce

Další podobné články

Poradíme s rekonstrukcí ploché střechy

Velká část bytových domů v České republice má plochou střechu. Jejich průměrné stáří však přesahuje padesát let. Je důležité vědět v jakém stavu se střecha nachází. Pokud je poškozená nebo skrz ni například zatéká do domu, je na čase rekonstrukce. Základem je...

číst více

Vinylová podlaha do bytu nabídne řadu předností

Stojíte před důležitým rozhodnutím, jakou podlahovou krytinu vybrat tak, aby sloužila dlouhé roky, ladila s interiérem a zároveň měla spoustu praktických vlastností? Pak věřte, že univerzální rada neexistuje. Velmi záleží na tom, do jaké místnosti podlahovou krytinu...

číst více

Partneři s výhodami pro klienty SBD Praha

Loading...